Spevácky zbor Technik STU

Podujatie Trnava

Spevácky zbor Technik STU

Spevácky zbor Technik (STU) vznikol v roku 1953 a od roku 1956 funguje samostatne. V jeho radoch sa vystriedalo už viac ako 800 zborových spevákov, ktorí si z generácie na generáciu odovzdávajú štafetu a nadväzujú na bohatú tradíciu zboru. Dnes Spevácky zbor Technik STU pracuje pod vedením zbormajsterky Petry Torkošovej na pôde Slovenskej Technickej Univerzity v Bratislave.
Jeho ambíciou je meniť tradičné predstavy publika o klasickom vystúpení speváckeho zboru. Hľadáme netradičný repertoár, zaujímavé formy interpretácie a kontakt s divákom, aby sme šírili radosť zo spevu rovnako, ako generácie spevákov pred nami. Repertoár obsahuje diela sakrálnej hudby, starej hudby, skladby súčasných skladateľov, džezové aranžmány, úpravy ľudových piesní. Zbor sa pravidelne zúčastňuje na súťažiach a festivaloch na Slovensku i v zahraničí. Úspešne sa prezentoval vo viac ako 15 štátoch Európy. Realizoval množstvo nahrávok pre Slovenský rozhlas, televíziu, OPUS. V roku 2011 zbor absolvoval spoločný koncert so svetovým baritonistom Dmitrijom Hvorostovskym, vrámci hudobného festivalu Viva Musica a zároveň nadviazal užšiu spoluprácu so Slovenskou filharmóniou. V spolupráci s autormi Miroslav Tóth, Ľuboš Bernáth a Mirko Krajči odznelo v prevedení speváckeho zboru Technik niekoľko svetových premiér diel týchto súčasných slovenských autorov.

Petra Torkošová /dirigentka/ - študovala na Vysokej škole múzických umení v Bratislave u profesorky Blanky Juhaňákovej na Katedre skladby a dirigovania. Pôsobila ako pedagóg na Cirkevnom konzervatóriu v Bratislave. Spolupracuje s divadlom Aréna v monodráme Tiso. Je externým členom zboru Wiener Singakademie. Založila a 10 rokov viedla detský zbor Gorazdik. Zbor Technik STU vedie od roku 2013.
Pod jej taktovkou zazneli premiéry mladých slovenských autorov, ktoré prinášajú novú úroveň zvukových experimentov a prezentujú prácu so zvukom v priestore. Spolupracovala na mnohých medzinárodných projektoch, napriklad v Luxembursku, Taliansku, Hamburgu a Izraeli, kde taktiež dirigovala sériu koncertov. Pod jej taktovkou bolo uvedené aj Nemecké requiem od Johannesa Brahmsa ako vrchol jubilejnej 60. sezóny zboru. Zbor Technik pod jej vedením získal mnohé ocenenia doma i v zahraničí.

Podujatie sa uskutoční v režime covid automatu OTP (deti do 12 rokov bez obmedzení)

20:00


Upozorňujeme na možné zrušenie niektorých podujatí z dôvodu šírenia Koronavíru. Prosíme overte si u organizátorov, či sa podujatie uskutoční.

Fotografie
Podobné podujatia