Spod nosičskej krošne

Podujatie Liptovský Mikuláš

Spod nosičskej krošne

Prednáška o vysokohorskom nosičstve a diskusia s jedným z nich- Štefanom Bačkorom.

Vstupné: 2eur

"… som Števo Bačkor – kamaráti mi hovoria Pišta a som nosič...

... úvod ako z prvého stretnutia anonymných alkoholikov, ale to je trochu zámer – všetci, ktorí sme sa nosením na tatranské chaty nejaký čas živili, bojujeme s podobnými príznakmi ako ľudia postihnutí závislosťou – po určitom čase strávenom „v civilizácii“ nám nosenie chýba. A všetkých nás spája láska k tej „svojej“ doline.

Keď sa ma pred rokmi môj pomerne podarený brat Ďuro spýtal, či s ním nejdem na vynášku na Terynu, netušil som, že sa pre mňa nosenie a ľudia okolo neho stanú na ďalších dvadsať rokov vernými spoločníkmi.

Zlomový okamih nastáva, keď si človek prvýkrát nabalí vynášku a spraví s ňou pár krokov – buď sa otočí a povie si „však to je aká blbosť...a za tie prachy...“, alebo zatne zuby s tým, že „tak skúsim po prvý štand a uvidíme...“. Ledva sa dopotáca k štandu druhému a bojuje s tými istými myšlienkami, a potom príde ten zlom -> „to aká by bola hanba sa vrátiť späť, to už musím dať...“ a takto sa nosič začiatočník po doline tmolí, chatu za každým rohom vyhliada (aj keď dobre vie, že je ešte pekelne ďaleko...), pred turistami, teda hlavne turistkami, sa snaží tváriť dôstojne a takto nejako sa s kalným zrakom a z posledných síl zrúti za chatou – chce sa mu naraz plakať aj smiať a po vyvlečení sa z popruhov zažije niečo, čo normálny človek zažije málokedy – neskutočnú ľahkosť bytia...a tá je nákazlivá..."

Podujatie je financované z verejných zdrojov z Fondu na podporu umenia.
Fond na podporu umenia

Miesto konania podujatia: Diera do sveta, Námestie osloboditeľov 1, Liptovský Mikuláš
Dátum začiatku podujatia: 7. Marca 2018 18:00
Dátum ukončenia podujatia: 7. Marca 2018 20:00
Pravdepodobné súradnice: 49.0839N 19.6128E

Prípadné zmeny si preverte na webe podujatia Spod nosičskej krošne

Upozorňujeme na možné zrušenie niektorých podujatí z dôvodu šírenia Koronavíru. Prosíme overte si u organizátorov, či sa podujatie uskutoční.

Meno organizátora: Diera do sveta
Fotografie
Podobné podujatia