Tünde Lengyelová a Diana Duchoňová

Podujatie Košice

Tünde Lengyelová a Diana Duchoňová
Pridať do môjho kalendára
Prednášky, besedy, kurzy
Web organizátora:
www.vkjb.sk/
Ďalšie podujatia v meste Košice
Podrobnejšie informácie: zavocka@vkjb.sk

Hradné kuchyne a šľachtické stravovanie, ale aj ďalšie zaujímavé témy budú rezonovať počas besedy vo Verejnej knižnici Jána Bocatia v Košiciach (VKJB). Knižnica pokračuje v organizovaní obľúbeného cyklu stretnutí so slovenským spisovateľmi, ktorý má názov 1+1. Pozvanie na marcový literárny večer prijali autorky a historičky Tünde Lengyelová a Diana Duchoňová. Čitatelia VKJB a verejnosť sa na stretnutie s nimi môžu tešiť vo štvrtok 15. marca 2018 o 17:00 v centrálnej požičovni knižnice na Hviezdoslavovej ul. 5.  Hudobným hosťom večera bude skupina Ingrici.

Tünde Lengyelová a Diana Duchoňová pracujú na oddelení novovekých dejín Historického ústavu Slovenskej akadémie vied v Bratislave. Ich knihy o histórii si našli priaznivcov nielen medzi odborníkmi, ale aj laickou čitateľskou verejnosťou. V nemalej miere k tomu prispela atraktívnosť tém, ktorým sa vo svojich publikáciách venujú. Veľmi zaujímavú oblasť našich dejín spracovali aj vo svojej spoločne vydanej knihe Hradné kuchyne a šľachtické stravovanie v rannom novoveku : radosti slávností, strasti každodennosti (2016).

Tünde Lengyelová je samostatnou vedeckou pracovníčkou oddelenia novovekých dejín Historického ústavu Slovenskej akadémie vied v Bratislave. Zaoberá sa obdobím raného novoveku, predovšetkým problematikou spoločenského vývoja v 16. – 17. storočí, dejinami každodennosti, životného štýlu a rodinného života. Množstvo štúdií venovala otázkam o postavení žien, okrem iných prác je editorkou publikácie Žena a právo (2004). Je spoluautorkou knihy Báthory, Život a smrť o osude Alžbety Báthoryovej, ktorá vzbudila mimoriadny ohlas; autorkou publikácie Bosorky, strigy, čarodejnice (2013) a práce Život na šľachtickom dvore – odev, strava, domácnosť, hygiena, voľný čas (2016).

Diana Duchoňová  je vedeckou pracovníčkou oddelenia novoveku na Historickom ústave SAV v Bratislave. Zameriava sa na problematiku výskumu aristokratických rodov, dejín každodennosti a historickej kriminológie. Je autorkou monografie Palatín Mikuláš Esterházy a jeho dvor. Spoločnosť, normy, rituály každodennosti (2013) a spoluautorkou vedeckej publikácie Zločin v meste. Kriminalita a každodennosť v ranonovovekom Pezinku (2014).

Besedy 1+1 pripravuje knižnica v netradičnej réžii, kedy si spisovateľ prizve hosťa, s ktorým je umelecky a ľudsky spriaznený. Návštevníci oceňujú príjemnú atmosféru a pridanú hodnotu v podobe dvoch zaujímavých hostí pôsobiacich v oblasti umenia.

Projekt 1+1  z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Meno organizátora: Verejná knižnica Jána Bocatia v Košiciach
Fotografie
Podobné podujatia
ADRA večer o dobrovoľníctve + vianočná kapustnica
Overené podujatieADRA večer o dobrovoľníctve + vianočná kapustnica
Komunitné centrum UNIK, Ferienčíkova 5, Bratislava
Žiadny obrázok
Overené podujatieVedenie ľudí a motivácia
Centrum ďalšieho vzdelávania Univerzity Komenského, Bratislava
Žiadny obrázok
Overené podujatieVedomý pôst o Živej vode so saunou na chate Živa - max.12 osôb
Slaná voda 1001 Oravská Polhora, 029 47 Oravská Polhora, Oravská Polhora
Odbúravanie vnútorných bariér
Overené podujatieOdbúravanie vnútorných bariér
Centrum ďalšieho vzdelávania Univerzity Komenského, Bratislava
Reč tela vo svete biznisu
Overené podujatieReč tela vo svete biznisu
Centrum ďalšieho vzdelávania Univerzity Komenského, Bratislava