Tomáš Belko - Malebné Podpoľanie

Podujatie Detva

Tomáš Belko
Podpoľanie dokáže chytiť za srdce na prvý pohľad. Kopcovitá krajina na južnom úpätí Poľany je popretkávaná líniami terasovitých polí s roztrúsenými usadlosťami všade na okolí. Obraz zabudnutého Slovenska, ktorý tu sčasti pretrval dodnes. Príroda stvorená v dávnej minulosti sopečnou činnosťou, následne pretvorená človekom do súčasnej malebnej podoby.
 
Podpolianske scenérie okúzlia človeka v každom ročnom období. Obzvlášť nádherná je hriňovská jar, ktorej dominujú snehobiele koruny rozkvitnutých čerešní na pozadí zazelenaných polí. Jeden z najkrajších výhľadov na lazy je z vrchu Javorinka. Poskytuje široký pohľad na zvlnené polia lemované cestami s množstvom lazníckych usadlostí. Celkovú panorámu dotvára novodobý kostol na Raticovom vrchu, z ktorého sa v kontraste s okolitými lazmi stala dominanta krajiny.
 
Pohľady na šachovnice hriňovských polí nám pripomínajú odvekú pracovitosť a skromného ducha našich predkov, ktorí tu žili. Ich odkaz nájdeme aj prostredníctvom tradičnej ľudovej kultúry v podobe piesní, tanca, kroja a ľudovej architektúry. Prícestné vyrezávané kríže, bohato zdobené pestrými farbami a ornamentmi, dodnes pripomínajú dávne majstrovstvo drevorezby. Rovnako aj pôvodné podpolianske drevenice osamote stojace v dokonalej harmónií s okolitým vidieckym prostredím.
 
Ako rodákovi z Detvy mi Podpoľanie učarovalo nielen svojou výnimočnosťou ale aj tým, že je mojím domovom. Spočiatku som fotografoval najmä zo zvedavosti v snahe čo najlepšie spoznať kraj, v ktorom žijem. Neskôr sa u mňa čoraz viac prehlboval záujem o zaznamenanie tohto ojedinelého kúta Slovenska. Napokon sa Podpoľanie pre mňa stalo takmer nevyčerpateľnou inšpiráciou.
Táto výstava predstavuje výber z mojich fotografii zozbieraných za posledných niekoľko rokov. Nájdete v nej rôznorodé premeny Podpoľania počas ročných období a rôzne prvky ľudovej kultúry. Ostáva nám veriť, že Podpoľanie si svoj vzácny charakter zachová aj naďalej a bude tak pripomínať stratený ráz Slovenska aj budúcim generáciám. 

Upozorňujeme na možné zrušenie niektorých podujatí z dôvodu šírenia Koronavíru. Prosíme overte si u organizátorov, či sa podujatie uskutoční.

Meno organizátora: Dom umenia Arteska
Fotografie
Podobné podujatia