Tosca

Podujatie Bratislava

Tosca

Veľké operné dielo Giacoma Pucciniho v troch dejstvách bolo prvýkrát uvedené v Teatro Constanzi v Ríme, 14. januára 1900. Libreto Luigiho Illicu a Giuseppe Giacosu vzniklo na základe francúzskej divadelnej hry La Tosca autora Victoriena Sardoua, ktorú vytvoril pre hereckú hviezdu Sarah Bernhardtovú. Ide o melodramatický príbeh, odohrávajúci sa v Ríme, v júni 1800, v dobe, kedy bola nadvláda Neapolského kráľovstva nad Rímom ohrozená Napoleonovou inváziou do Talianska.

Ľúbostná dráma vášnivej speváčky Toscy a jej milenca maliara Cavaradossiho, pre ktorého sa zbožná Tosca odhodláva k vražde, aby nakoniec sama musela ukončiť svoj život. Politická sila a moc, ktoré stelesňuje šéf polície – barón Scarpia je tyran, ktorý svojou násilnosťou, chlipnosťou a chtíčom stojí za tragickým osudom mladej lásky.

Mladý režisér Tomáš Procházka pracuje s dekonštrukciou klasického operného titulu a prostredníctvom operných klišé odhaľuje príbeh o dnešnej spoločnosti, v ktorej ľudia v rýchlej honbe za hmotným uspokojením prestali cítiť a vnímať emócie. Postavy prežívajú lásku, nenávisť, klamú, manipulujú, plačú – ale sú to skutočné emócie? Alebo iba presviedčame sami seba, že ešte vôbec niečo dokážeme cítiť, hráme veľké divadlo a ubližujeme tak nielen sebe ale ostatným? Neschopnosť cítiť a vnímať krásu môže byť pre našu civilizáciu seba zničujúce.

RÉŽIA TOMÁŠ PROCHÁZKA
DRAMATURGIA SAŠA SARVAŠOVÁ

SCÉNA ZUZANA HUDÁKOVÁ
KOSTÝMY ANDREA POJEZDALOVÁ
HUDBA GIACOMO PUCCINI
HUDOBNÁ SPOLUPRÁCA NADA EL
POHYBOVÁ SPOLUPRÁCA STANISLAVA VLČEKOVÁ

Hrajú
FLORIA TOSCA JANA KOVALČÍKOVÁ
MARIO CAVARADOSSI BRAŇO MOSNÝSCARPIA MARTIN HRONSKÝ
CESARE ANGELOTTI / KOSTOLNÍK / SPOLETTA / SCIARRONE TOMÁŠ POKORNÝ
DIRIGENT PETER TILAJČÍK

Túto divadelnú hru podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia.

16
Nov 2018
19:00

Fotografie
Podobné podujatia