Podujatia, akcie Trstená

Adresa - Mestský úrad
Bernolákova 96/8
028 01 Trstená
Kontakty
Telefón: 043 531 01 00
E-mail: msutrstena.sk
Web obce
Najbližšie podujatia v obci od 19.04.2024
Na srdci mi hraj!
Overené podujatieNa srdci mi hraj!
Kultúrny dom, Trstená
Tri grácie z umakartu
Overené podujatieTri grácie z umakartu
Dom kultúry, Trstená, Trstená
Stavanie mája
Overené podujatieStavanie mája
Námestie M. R. Štefánika, Trstená
Položky 13 (celkovo 3)
Fotografie z podujatí v obci Trstená
História podujatí

Mesto Trstená leží na severovýchodnom okraji  Oravy v nadmorskej výške 607 m. n. m. v tesnom susedstve  s Poľskou republikou. Vďaka svojej strategickej polohe sa toto mesto s rozlohou 82,54 km2 už v minulosti stalo dôležitým hospodárskym, administratívnym a kultúrnym centrom regiónu. Bolo založené v roku 1371 ako trhové mesto s výsadným postavením.  V roku 1609 mu boli kráľom Matejom II. udelené práva na štyri výročné jarmoky. V tradícii usporadúvania jarmokov pokračuje mesto aj dnes. Vďaka kráľovským výsadám sa rýchlo rozvíjalo a tak v krátkom čase mesto predstihlo mnohé staršie osady na Orave.

Samotná poloha Trstenej ovplyvnila jej vývoj a Trstená sa stala centrom obchodu a remesiel. Písomné doklady potvrdzujú existenciu remeselníckych cechov. Najznámejší z nich bol cech hrnčiarsky, ktorý vyrábal hrnčiarske výrobky. Toto remeslo je dodnes živé a pod rukami hrnčiarskeho majstra sa aj v súčasnosti vyrábajú výrobky v podobe Trstenskej keramiky.  Trstenské  hrnčiarstvo sa vyznačovalo špecifickými znakmi technológie, tvaru a dekorácie. Charakteristickým znakom trstenskej keramiky je tehlovo červená farba zdobená bielou hlinkou. Vzory tvoria prevažne rastlinné motívy. Suroviny na výrobu trstenskej keramiky sa ťažia v blízkom okolí mesta Trstená. Tradičné nádoby oravského regiónu sú mliečniky (tzv. gledňaky), krčahy, krbky, misy a misky a rôzne druhy šálok. Trstenská keramika je dnes obľúbených darčekom a  peknou spomienkou na mesto Trstená.

K historickým monumentom Trstenej nepochybne patrí Kostol sv. Martina, ktorý spolu s areálom patrí k najvýznamnejším pamiatkam na Orave. V roku 1397 je prvýkrát doložená existencia farnosti v Trstenej.  Počas návštevy kostola je možné vystúpiť na vežu kostola a sakrálnu prehliadku ukončiť vyhliadkou z veže na panorámu mesta. Samotná veža bola ku kostolu pristavená v 17. storočí a nemala vždy takú podobu ako dnes. Pôvodná veža bola počas druhej svetovej vojny zostrelená. Po jej obnove pribudli k hlavnej veži štyri malé vežičky. Celková výška veže je 49 m a balkón sa nachádza vo výške 26,5 m. Zvonicu veže tvoria štyri zvony, ktoré boli odlievané v Brne v roku 1947. Najväčší zvon váži 1600 kg a je zasvätený patrónovi kostola sv. Martinovi. Menšie zvony sú Ave Maria a Božské srdce. Najmenší zvon tzv. „Umieráčik“ je zasvätený sv. Jozefovi a váži 190 kg. Súčasťou veže sú dve výstavné podlažia, kde si môžu návštevníci pozrieť rôzny druhy výstav.

Ďalším lákadlom pre návštevu Trstenej je Mestské múzeum, ktoré sa dnes nachádza v niekdajšej zemianskej kúrii Vilčekovcov. Účelom činnosti múzea je predovšetkým uchovávanie kultúrnych hodnôt pre ďalšie generácie, popularizovanie histórie a ľudových tradícií mesta a okolitého regiónu. Mestské múzeum bolo otvorené expozíciou vystavených predmetov, ktoré boli darované alebo zapožičané od obyvateľov mesta.

Námestie v Trstenej bolo od čias založenia mesta hospodárskym, administratívnym a kultúrnym centrom diania, kde sa pravidelne konávali trhy a jarmoky. Na prelome 18. a 19. storočia sa do Trstenej prisťahovali Židia, ktorí ovplyvnili celkový hospodársky vývoj mesta  i celkovú podobu námestia. V krátkom čase sa stali vplyvnými a významnými občanmi a mohli si zakúpiť najlepšie pozemky v meste pre výstavbu súkromných a obchodných objektov, ktoré obkolesovali celé námestie. Tie dodnes patria medzi architektonické skvosty. Námestie M. R. Štefánika je aj dnes centrom obchodného a kultúrneho života. Konajú sa tam tradičné každoročné jarmoky, letné festivaly, koncerty a rôzne podujatia. Na námestí sa nachádza viacero historických pamiatok. Dominantou je Kostol sv. Juraja spolu s františkánskym kláštorom.

Pre kultúrne vyžitie občanov i návštevníkov mesta slúži Dom kultúry, ktorý ponúka priestory pre celý rad príležitostí ako je organizovanie kultúrnych podujatí, koncertov, seminárov, prezentácií či pracovných porád a organizovanie rôznych spoločenských udalostí. Pre milovníkov filmu mesto ponúka v kine Mier pestrú ponuku filmov premietaných v 2D a v 3D formáte, pri ktorých si prídu na svoje aj tí najnáročnejší filmoví fanúšikovia.

Poriadnu dávku športu je možné si dopriať výberom z viacerých možností. K dispozícii je novovybudovaná cyklotrasa v smere Trstená – Suchá Hora – Nowy Targ (PL) v celkovej dĺžke 38 km. Jazdou na bicykli si tak môžete vychutnať nevšednú panorámu prírody, ktorá spája dve prihraničné oblasti. Športový areál Kľozov ponúka možnosti pre viaceré druhy športov ako futbal, rôzne loptové hry a netradičné druhy športu. V kolkárni pod Kľozovom je možné rozvíjať kolkárskej zručnosti. Na športovanie v meste sú k dispozícii aj viaceré viacúčelové ihriská a telocvične v areáloch škôl.

Blízkosť Západných Tatier, Oravíc s termálnou vodou, či vodnej nádrže Oravská priehrada poskytuje rôznorodé možnosti vyžitia aj pre náročných návštevníkov. Veríme, že cestovný ruch na Orave je dostatočným lákadlom turistov navštíviť aj samotné mesto Trstená. 

Podujatia v obci Trstená. Sekcia tradičné podujatia.

 

Martinský jarmok Trstená
Rybársky ples
ŠKAPULIARSKY JARMOK

 

Organizujete podujatia v obci Trstená ? Pridajte bezplatne Vaše podujatie na stránky AjDnes.sk

Podujatia v obci Trstená. Sekcia knižnice.

 

- 3998/2000-400/0404, Mestská knižnica, Čsl. armády 957, 043/5392117,

- 3998/2000-400/3162, Školská knižnica, Železničiarov 278, 043/5392212,

- 3998/2000-400/3639, Lekárska knižnica, NsP, Ul. mieru 549/16, 043/5392444,

- 3998/2000-400/4061, Školská knižnica v ZŠ R. Dilonga, Hviezdoslavova 823/7, 043/5392598,

- 3998/2000-400/4152, Školská knižnica, Hviezdoslavova 822/8, 043/5391076,