Vernisáž - Katarína Vavrová

Podujatie Považská Bystrica

Vernisáž - Katarína Vavrová

Katarína Vavrová, vstupujúca na slovenskú výtvarnú scénu začiatkom deväťdesiatych rokov 20. storočia, patrí v súčasnosti k jej výrazným a významným osobnostiam. Jej osobitú tvorbu reprezentujú obrazy vytvárané fascinujúcim prienikom viacerých techník (gvaš, pastel, air-brush, tuš), voľné grafiky a kresby.
Nezameniteľné, poeticko – imaginatívne, krehké a snivé figurálne kompozície nás naliehavo odvádzajú od prózy všedného dňa a otvárajú pred nami zázračný svet, plný vzťahov, dejov a metafor. Ženské a mužské postavy brilantne vymodelované farbou či len zľahka načrtnuté v citlivých líniách, pavučinách kresby tvoria ústredný motív jej významových posolstiev. Vo svojich figurálnych dielach vytvára Katarína Vavrová novú obrazovú skutočnosť zloženú z množstva magických detailov i celkov. Autorkino inšpiratívne a bravúrne putovanie dejinami, literatúrou, kultúrami a civilizáciami, sa vzácne prelína s intimitou najprivátnejších zážitkov, pocitov a predstáv.
Najmä postavy žien sú záhadné, tajomné a vrúcne. V ich tvárach, postojoch a gestách je dokonale vyjadrená široká škála pocitov – od nádeje, radosti, túžby až po bolesť, smútok a melanchóliu. Plocha obrazu je popretkávaná nádhernými detailmi zo zvieracej i prírodnej ríše. Portréty hlavných aktérok príbehov, ich nadýchané róby a okolité prostredie sú posiate ornamentmi, vzormi, čipkami, perlami, kvetmi, motýľmi. Tieto ušľachtilé, preduchovnené ideály ženskej krásy nás unášajú do sveta ticha, fantázie, poézie a pokory.
Nezvyčajne dôležitú úlohu v tvorbe Kataríny Vavrovej hrá farba. V jemných valéroch a poltónoch i v prekvapujúco sýtych odtieňoch a dramatických akordoch vytvára magickú a neopakovateľnú atmosféru diel, modeluje ňou tváre a tvary, zvýrazňuje to podstatné. Pôsobivé reliéfne línie používaného japonského ručne vyrábaného papiera autorka dokonale využíva k nezameniteľnému prevrstvovaniu štruktúr, farieb, tvarov a príbehov.
Ozvláštnením vystaveného súboru sú obrazy, ktorými autorka ilustruje prierezový výber básní Milana Rúfusa A čo je krása? (Vydavateľstvo Perfect). Imaginatívny svet Kataríny Vavrovej sa v tejto zbierke básní vzácne snúbi s neopakovateľnou poetikou veršov Milana Rúfusa. Vnútorné prepojenie týchto dvoch originálnych umelcov – hľadanie krásy, harmónie, základných životných hodnôt, zmyslu ľudskej a prírodnej existencie, naplno rezonuje v tomto výnimočnom knižnom umeleckom diele, ktoré uvedieme do života práve na vernisáži v Považskej Bystrici.
Katarína VAVROVÁ študovala v rokoch 1984 – 1990 na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave, v oddelení knižnej ilustrácie u prof. A. Brunovského a K. Ondreičku. V roku 1989 absolvovala študijný pobyt na Academia delle Belle Arti v Perugii (Taliansko). Od roku 1993 realizovala viac ako 50 samostatných výstav a zúčastnila sa mnohých spoločných prehliadok výtvarného umenia doma i v zahraničí. Za svoje originálne diela získala viacero prestížnych medzinárodných ocenení : 1997 I. cena - Toronto, Kanada; 2003 Grand Prix - Silpakorn University, Thajsko a Čestné uznanie - Ankara, Turecko; 2005 Grand Prix - Tokio, Japonsko; 2008 Čestné uznanie - Peking, Čína; Špeciálna cena - Istanbul, Turecko; 2012 Hlavná cena - Guangzhou, Čína. Najnovšími uznaniami jej ilustrátorskej tvorby na Slovensku sú ocenenie Najkrajšie knihy Slovenska 2013 za knihu Dafnis a Chloé, cena Najkrajšia kniha leta 2014 za knihu Grozdany Olujić Nebeská rieka a cena Najkrajšia kniha jesene 2015 za knihu Andreja Sládkoviča Marína – Spevy, z vydavateľstva Perfekt. Jej diela sú zastúpené v mnohých zbierkach na Slovensku a vo svete. Autorka žije a tvorí v Limbachu.
Danica Lovišková, október 2017

Miesto konania podujatia: MGARTGALÉRIA - občianske združenie, M. R. Štefánika 141/13, Považská Bystrica
Dátum začiatku podujatia: 18. Októbra 2017 17:00
Dátum ukončenia podujatia: 21. Októbra 2017 23:59
Pravdepodobné súradnice: 49.1169N 18.4403E

Prípadné zmeny si preverte na webe podujatia Vernisáž - Katarína Vavrová

Meno organizátora: MGARTGALÉRIA - občianske združenie
Fotografie
Podobné podujatia
DNI VIANOC v Inchebe 2019
DNI VIANOC v Inchebe 2019
Incheba Expo Aréna, Bratislava
Žiadny obrázok
Overené podujatiePod betlehemskou hviezdou
Starý zámok, Banská Štiavnica
Výstava "Melódie akvarelu"
Overené podujatieVýstava "Melódie akvarelu"
CompanyArt, Palisády 33, Bratislava, Bratislava
Výstava Ecce terra... (Hľa krajina...)
Overené podujatieVýstava Ecce terra... (Hľa krajina...)
Slovenské banské múzeum-Mineralogická expozícia,výstavné priestory, Banská Štiavnica