Vianočný koncert Michala Červienku a Jaroslava Dvorského | SKD

Podujatie Martin

Vianočný koncert Michala Červienku a Jaroslava Dvorského | SKD

Mimoriadny predvianočný večer nám v SKD Martin umôžnia prežiť výnimoční slovenskí umelci, ktorých určite netreba nijak zlášť predstavovať. Vianočný koncert v podaní Michala Červienku a Jaroslava Dvorského za kalvírneho doprovodu Júlie Grejtákovej.

Vstupné: predpredaj 12 € / na mieste 14 €
Predpredaj v pokladni SKD a na http://www.divadlomartin.sk/

JAROSLAV DVORSKÝ

Jaroslav Dvorský nar. 16.apríla 1960 v Partizánskom do hudbou obdarenej rodiny. Vyštudoval sochárstvo na SŠUP v Bratislave pracoval v Štátnych reštautatorskych atelieroch ako reštaurátor. Dva roky reštauroval v taliánskej Ligúrii.
Hudobné zázemie v rodine a láska k opere urobilo svoje a po návrate z Ligúrie začal študovať operný spev. Najskôr len privátne a neskôr aj na Univerzite v Ostrave, kde bol stálym hosťom v opere.
Účinkoval v mnohých operných tituloch v SND Bratislava, Štátna opera Praha, Kammeropper Wien, Opera Krakow, ŠD Košice, B.Bystrica, Liberec, Opava, ... ako Don Jose v Carmen, Pinkerton v Butterfly, Alfréd v Traviate, Ricardo v Maškarnom bále, Rodolfo v Bohéme, Werther vo Wertherovi, Backus v Ariadna von Naxos, Princ v Rusalke, Jeník v Prodanej nevĕste a v mnohých iných operách a operetách.
Koncertne ako aj v op.predstaveniach vystupoval v Rakúsku, Taliansku, Maďarsku, Poľsku, Česku, Nórsku, Švedsku, Holandsku, Turecku, Španielsku, Canade, Číne, Južnej Korei, atd.
V decembri 2003 koncertoval spolu so Sherilom Milnsom a v auguste 2010 konceroval s Monserrat Caballé.
Toho času je sólistom Štátnej opery v Košiciach, kde aj býva.
Výtvarno mu je naďalej blízke, preto stále maľuje, modeluje a vystavuje svoje diela.


MICHAL ČERVIENKA

Michal je rodákom z Heľpy. Na akordeóne začal hrať ako osemročný. Jeho talent objavila uznávaná ukrajinská pedagogička Lesia Vlachová na Základnej umeleckej škole v Heľpe, neskôr navštevoval triedu Róberta Tatára v Banskej Bystrici. Je absolventom Konzervatória Jána Levoslava Bellu v Banskej Bystrici, kde študoval u Mgr. Igora Vlacha. Vysokú školu ukončil na Akadémii umení v Banskej Bystrici v triede Mgr. Art. Vladimíra Čuchrana, priekopníka koncertného akordeónu na Slovensku.
Po štúdiu vysokej školy ukončil aj Doktorandské štúdium na Akadémii umení v Banskej Bystrici. Michal je dvadsaťosemnásobným laureátom rôznych akordeónových súťaží. Stal sa absolútnym víťazom prestížnej súťaže ukrajinského akordeónového virtuóza Vladimíra Zubitského CITTÁ DI LANCIANO v Taliansku.
Je držiteľom diplomu ministra školstva za mimoriadne úspešnú reprezentáciu Slovenska v zahraničí. Rok študoval vďaka študijnému programu Socrates Erazmus Hudobnú akadémiu v poľskej Lodži pod pedagogickým vedením profesora Zbigniewa Ignaczewskeho. Slovenskej verejnosti je známy ako finalista súťaže „Slovensko má talent.“
Je i vyhľadávaným štúdiovým hráčom. Spolupracoval s mnohými renomovanými umelcami na Slovensku i v zahraničí: Stanislav Palúch, Róbert Ragan, Peter Solárik, Juraj Tatár, Klaudius Kováč, Eva Kosorínová, Juraj Burian, Martin Gašpar, Martin Valihora, Marcel Buntaj, Ondrej Micík, Miriam Rodrigues Brúllová, Dalibor Karvay, Martin Budinský, Lars Lehmann, James Nisbet, Ossy Pfeiffer.
V duete s moldavským cibalistom Marcelom Commendantom získal prvú cenu na akordeónovej súťaži v poľskom Sanoku.
V máji 2011 vydal svoje prvé CD. V oblasti ľudovej hudby nahral CD so sólistkou umeleckého súboru SĽUK Máriou Strakovou, v spolupráci s hudbou Štefana Molotu.
Je sólistom orchestra Diabolské husle Jána Berkyho Mrenicu. Koncertoval tiež s Talichovým Orchestrom v Prahe, orchestrom Štátnej opery v Banskej Bystrici, Štátnou filharmóniou v Košiciach, s Orchestrom Konzervatória J. L. Bellu v Banskej Bystrici, Akordeónovým orchestrom Konzervatória v Košiciach. So Štátnym komorným orchestrom Žilina uviedol dve najznámejšie akordeónové koncerty – R. Galliano: OPALE, CONCERTO a A. Piazzolla: ACONCAGUA.
Pedagogicky pôsobí na Akadémii umení a Konzervatóriu J. L. Bellu v Banskej Bystrici. Nahrával pre Slovenský rozhlas, Slovenskú televíziu i televíziu Markíza. Pravidelne koncertuje doma i v zahraničí.

JÚLIA GREJTÁKOVÁ (klavír)

Júlia Grejtáková je vyhľadávanou partnerkou v oblasti komornej hudby (spolupracuje najmä so sólistami Opery ŠD Košice na samostatných recitáloch a výchovných koncertoch, ale aj so zahraničnými opernými spevákmi). Hosťovala v Štátnej opere Banská Bystrica, v Štátnom komornom orchestri Žilina a v Štátnej filharmónii Košice. Je členkou dámskeho komorného tria Tenerezza, pravidelne spolupracuje s hobojistkou Zuzanou Grejtákovou. Realizovala početné koncertné vystúpenia v zahraničí (Taliansko, Maďarsko, Poľsko, Španielsko, Mexiko a i.).
Pôsobí aj ako autorka koncertných projektov - napr. Mosty Európy, Česko-slovenské operné nádeje, Verdi Gala a i. Je členkou občianskeho združenia Opera Slovakia ako hlavná korepetítorka a dramaturgička jeho podujatí (napr. koncertu mladých operných talentov s názvom "Príďte za operou" poriadaného v osade Starý Klíž).
V novembri 2011 bola hlavnou korepetítorkou Medzinárodnej speváckej súťaže "Musica sacra" v Ríme, odvtedy je jej stálou korepetítorkou.

Miesto konania podujatia: SLOVENSKÉ KOMORNÉ DIVADLO MARTIN, Divadelná 1, Martin
Dátum začiatku podujatia: 13. Decembra 2016 19:00
Dátum ukončenia podujatia: 13. Decembra 2016 21:00
Pravdepodobné súradnice: 49.0652N 18.9218E

Prípadné zmeny si preverte na webe podujatia Vianočný koncert Michala Červienku a Jaroslava Dvorského | SKD

Fotografie
Podobné podujatia