Vinič a víno - história a súčasnosť

Podujatie Krupina

Vinič a víno - história a súčasnosť
Pridať do môjho kalendára
Výstavy a veľtrhy
Ďalšie podujatia v meste Krupina
Podrobnejšie informácie: 0917 761 156 (157)
 Vinohradníctvo je staré ako ľudstvo samo. Víno od nepamäti slúžilo ľuďom pre spríjemnenie chvíľ, niekde bolo pitie vína povýšené na spoločenskú udalosť a umenie. Netreba zabúdať ani na jeho liečivé účinky a najmä liturgické účely s čím súvisia začiatky vinohradníctva v Honte. Výstava v Múzeu Andreja Sládkoviča v Krupine rozpráva najmä o histórii a súčasnosti vinohradníctva a vinárstva v okrese Krupina. Výstava si kladie za úlohu ukázať málo poznané a propagované lokality okresu Krupina, súvisiace s typickou prácou našich predkov a tiež snahu súčasných vinárov vrátiť zašlú slávu vín v našom regióne. Vďaka snahe Krupinského vinárskeho spolku je Krupina zaradená do Hontianskeho vinohradníckeho rajónu aj spolu s ďalšími deviatimi obcami okresu. Vinohradníctvo ovplyvnilo ráz krajiny svojimi terasami viníc, pivnicami sekanými do tufu, vinohradníckymi stavbami, ktoré sú v každej obci iné a stoja za povšimnutie a návštevu. Vo výstave návštevníci môžu vidieť fotografie(historické aj súčasné), drevené mlynčeky na hrozno, preše, vinohradnícke nože, mažiar, putňu, veľa archívnych dokumentov a veľa ďalších zaujímavých predmetov, okrem iného sa dozvedia o dávno pestovaných odrodách viniča ako je napr. Krupinská strieborčina o ktorej písal aj Matej Bel, a aj to, že víno z našej oblasti bolo obľúbené aj na kráľovskom stole.
Múzeum je otvorené Ut. - Pi 9.00 - 16.00 Po telefonickej dohode sme ochotní prísť aj mimo otváracích hodín. Adresa múzea: Sládkovičova 20, Krupina,  tč.: 0917 761 156 (157)

Upozorňujeme na možné zrušenie niektorých podujatí z dôvodu šírenia Koronavíru. Prosíme overte si u organizátorov, či sa podujatie uskutoční.

Meno organizátora: Mesto Krupina - Múzeum Andreja Sládkoviča v Krupine
Fotografie
Podobné podujatia
Žiadne podujatie.