Výnimočné Moldavské vína - verejná degustácia vo Fresh Markete

Podujatie Bratislava

Výnimočné Moldavské vína - verejná degustácia vo Fresh Markete

PURCARI - MENO SVETOVEJ KVALITY A VÝNIMOČNOSTI

Do konca 12. storočia sa moldavský vinársky priemysel stal hlavným odvetvím hospodárstva juhovýchodnej Európy.

Celý región má priaznivé podmienky pre vinohradníctvo, pričom práve špecifické plochy sú mimoriadne úrodné a predurčené pre pestovanie hrozna s najvyššou kvalitou.

V centre tohto výnimočného terroire, leží dedina Purcari a vinice kláštora Agon Zograf.

Francúzski osadníci uznali podobnosť v pôde aj podnebí s regiónom Bordeaux a vstúpili do partnerstva s kláštorom a v osemnástom storočí začali pestovať špeciálne purpurské ročníky.

O niekoľko desaťročí neskôr, keď sa podnik stal známym sbojim úspechom, potvrdilo sa, že vinice Purcari sa nachádzajú v rovnakej zemepisnej šírke ako slávna francúzska vinárska oblasť. Podobne ako Bordeaux, bola pôda bohatá na rubídium (čo dáva obidvom regiónom vína ich intenzívnu fialovú farbu).

Keď sa červené vína v regióne vyvíjali, ich plody boli schopné dosiahnuť porovnateľnú úroveň intenzitu a zložitosti.

V roku 1827 vydal ruský cisár Nicholas I. osobitné nariadenie, ktorým udelil Purcarimu štatút prvého špecializovaného vinárstva v Bessarabii.

Bol pomenovaný na počesť jedného zo zakladateľov z Nemecka - Harmizone.

Od tej doby sa majitelia Purcari stali moldavskými bojarmi (barónmi) Dancila a Clot, ale aj ďalším Nemci, Rusi a Francúzi.

O dve desaťročia neskôr, na poľnohospodárskom veľtrhu Bessarabian, získal Purcari prvú zlatú medailu.

V roku 1878 vinárstvo slávilo ďaľšie úspechy v uzavretej degustácii vína na svetovej výstave v Paríži.

Francúzski experti boli ohromení suchým vínom intenzívnej rubínovej farby, pričom si boli istí, že išlo o nové víno Bordeaux.

Akým prekvapením sa zistilo, že pochádza z malej dediny na brehu rieky Dnestr.

Víno Negru de Purcari, tak získalo svoju prvú zlatú medailu na medzinárodnej výstave.

Vína Purcari boli po dlhú dobu rovnako populárne, ako vína Bordeaux alebo Burgundsko.

Víno sa podávalo cisárovi Mikulášovi II., ako aj kráľovi Georgeovi V. a kráľovnej Viktórii Veľkej Británie.


Vína Purcari, ktoré sa predávajú v Dánsku, Holandsku, Švédsku, Nemecku a Francúzsku, boli vysoko oceňované a naďalej si získali medzinárodné uznanie.


Po vojne sa začala písať nová éra v histórii Purcari . Tá začala v roku 1950, keď moldavskí vinári obnovili klasické výrobné postupy slávnych vín.


Jeden z najväčších profesionálov tej doby - Pimen Cupcea, zrekonštruoval legendárny Negru de Purcari, zatiaľ čo Ion Ungureanu vytvoril nové majstrovské dielo - Purpuriu de Purcari.


Vína Purcari opäť získali veľkú popularitu a stali sa synonymom Moldavskej republiky.


Dnes na prelome storočia, Château Purcari vysadili 250 hektárov viníc a do vinárstva nainštalovali najmodernejšiu technológiu.


Ako najprestížnejší export Moldavska vedie Purcari medzinárodný vinársky rozvoj krajiny, s priamym vstupom na viac ako 25 trhov ... vrátane USA, Kanady, Veľkej Británie, Nórska, Českej republiky, Číny, Poľska a pobaltských krajín.


V roku 2010 spoločnosť uviedla na trh nový ročník Alb de Purcari, ktorý získal množstvo medzinárodných ocenení.


Od roku 2012 sa kolekcia Purcari môže pochváliť ľadovým vínom, získaným zo zmrazeného hrozna Muscat Ottonel a Traminer.


Za vynikajúce úspechy vo vinárstve a propagácii imidžu v zahraničí, sa Purcari Winery stal vlastníkom Grand Prix vo výrobe vína, ktorý udelila vláda Moldavskej republiky.


V poslednom desaťročí takmer dvoch storočí :-) Purcariho, sa vinárstvo dostalo do najpokročilejšej a najkomplexnejšej fázy svojho rozvoja.


Po dosiahnutí zrelosti viníc vysadených v roku 2003 sa kvalita hrozna výrazne zlepšilaZačiatok podujatia: 1. 8. 2020 8:30:00
Koniec podujatia: 1. 8. 2020 15:30:00

Upozorňujeme na možné zrušenie niektorých podujatí z dôvodu šírenia Koronavíru. Prosíme overte si u organizátorov, či sa podujatie uskutoční.

Fotografie
Podobné podujatia