Výstava Zlatý zub

Podujatie Banská Štiavnica

Žiadny obrázok
Pridať do môjho kalendára
Výstavy a veľtrhy
Web podujatia:
www.schemnitz.sk
Web organizátora:
www.schemnitz.sk
Ďalšie podujatia v meste Banská Štiavnica
Podrobnejšie informácie: gallery@schemnitz.sk

Jarmila Mitríková (1986) a Dávid Demjanovič (1985) je autorská dvojica, ktorá na výtvarnej scéne spoločne funguje od roku 2009. Jarmila Mitríková začala štúdium na VŠVU v ateliéri keramiky doc. Ivice Vidrovej a pokračovala v ateliéri maľby u prof. Ivana Csudaia, kde ho v roku 2011 aj úspešne ukončila. Dávid Demjanovič je absolventom ateliéru intermédií u doc. Antona Čierneho na VŠVU, kde  aktuálne dokončuje doktorandské štúdium.
Spojivom pre vznik ich výtvarnej spolupráce sa stala technika pyrografie. Jedná sa o starú ľudovú techniku vypaľovania pajkovačkou do preglejky, ktorá v ich prípade aj príznačne korešponduje s tematickým zameraním ich tvorby. S jedným z obrazov tohto spoločného projektu uspeli v súťaži VÚB Maľba roka, v ktorej sa pre rok 2011 stali víťazmi.
Výjavy z tajnej histórie Československa. Verejné kremácie zaslúžilých členov spoločnosti, štátom riadená podpora špiritizmu a uctievania pohanských bohov ako metóda potlačenia katolicizmu, pokrok s využitím tradície, okultistické krúžky v rámci Svazarmu pripravujúce mládež na boj s triednym nepriateľom pomocou zariekania a tradičných okultných praktík. Stavanie májov, zriaďovanie posvätných hájov, pálenie kostolov. Procesie, zhromaždenia, manifestácie. Hĺbenie objektov civilnej obrany v tatranských štítoch. Prízraky, zjavenia, halucinácie. Hyperbolizovanie, mystifikovanie a voľné spájanie pohanských a kresťanských rituálov, ľudových zvykov, povier a mýtov. Tento široký tematický záber napomáha zahmlievať históriu a zároveň vytvára fiktívne príbehy, ktoré na pozadí reálnej slovenskej krajiny posúvajú vnímanie ich obrazov do nových kontextov.
Na výstave Zlatý zub predstavia okrem ich najnovších kolorovaných pyrografií, aj keramické sochy a objekty vytvorené v priestoroch fabriky na žiaruvzdorné materiály v Kalinove pri Lučenci v lete minulého roka. Tematicky ostávajú v intenciách folklóru, religionistiky, mystiky a vôbec vizuálnej kultúry 19. a 20. storočia. Jarmila a Dávid v nich (nepriamo) nadväzujú na slovenskú tradíciu figurálnej modelovanej plastiky z Modry a na tvorbu hlavných predstaviteľov tohto štýlu Ignáca Bizmayera, Imricha Kóňu a ďalších. Upozorňujeme na možné zrušenie niektorých podujatí z dôvodu šírenia Koronavíru. Prosíme overte si u organizátorov, či sa podujatie uskutoční.

Meno organizátora: Schemnitz gallery
Fotografie
Podobné podujatia
Oblastná výstava psov Pezinok 2020
Oblastná výstava psov Pezinok 2020
Rose Speedlight Dog Camp, Pezinok
Cassovia Bonsai 2020
Cassovia Bonsai 2020
Botanická záhrada, Košice
Výstava "Akvarelový kaleidoskop"
Overené podujatieVýstava "Akvarelový kaleidoskop"
CompanyArt, Palisády 33, Bratislava, Bratislava
2. SEM - Medzinárodné art sympózium
Overené podujatie2. SEM - Medzinárodné art sympózium
Ateliér.EM, Gorazdova 31, Bratislava, Bratislava