Zo života bocianov

Podujatie Košice

Zo života bocianov
Pridať do môjho kalendára
Výstavy a veľtrhy
Web organizátora:
www.vkjb.sk/
Ďalšie podujatia v meste Košice
Podrobnejšie informácie: zavocka@vkjb.sk
Verejná knižnica Jána Bocatia v Košiciach a autor Štefan Vilček Vás srdečne pozývajú na výstavu pod názvom Zo života bocianov, ktorá je prístupná vo výpožičnom čase v priestoroch centrálnej požičovne na Hviezdoslavovej 5 od 19. apríla do 22. mája 2018.

Vernisáž výstavy za účasti autora sa uskutoční 19. apríla 2018 o 16:30 hod.

Slová autora: Začiatky môjho fotografovania bocianov boli inšpirované zážitkami z detstva na dedine. Eufónia tvorená klepotom bocianích zobákov sa rozliehala priestorom a nespochybniteľne signalizovala každoročne opakujúci sa nástup jari. Často som s úžasom pozoroval, ako sa bociany vznešene kĺzali po oblohe, pristávali na svojich mohutných hniezdach, alebo sa pomaly, no majestátne, prechádzali zelenými lúkami, či zoranými poľami, hľadajúc potravu.

Po rokoch, aj vďaka ľahšej dostupnosti kvalitnejšej fotografickej techniky, mi napadla myšlienka zachytiť ich život cez teleobjektív fotoaparátu. Za vhodnými bocianími motívmi som cestoval najmä po východnom Slovensku (napr. Zemplínske Hradište, Buzica, dediny pod Duklou...). Viaceré moje fotografické výlety smerovali aj do rakúskeho Marcheggu, kde bociany hniezdia, pre väčšinu z nás trochu nezvyčajne, na stromoch. Po troch hniezdnych sezónach vznikla zbierka fotografií, zachytávajúca prílet bocianov, stavbu a opravu hniezd, zakladanie rodín, starostlivosť o mláďatá, kŕmenie, rast a prvé vzlety mladých bocianov a zhromažďovanie sa pred odletom, ako aj odlet do Afriky. Vystavené fotografie zachytávajú tieto zaujímavé okamihy s úmyslom divákom lepšie priblížiť život týchto krásnych a vzácnych operencov.


prof. Ing. ŠTEFAN VILČEK, DrSc. je vedecký pracovník na Ústave epizootológie a preventívnej veterinárskej medicíny Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach, ktorý sa profesionálne zameriava na molekulovo-genetický výskum vírusov infikujúcich zvieratá. Vo voľnom čase sa venuje hlavne turistike, cestovaniu a fotografovaniu prírody. Popri cestovateľských aktivitách, pri ktorých často ako batôžkár precestoval päť kontinentov, sa v posledných rokoch venuje aj fotografovaniu vtáctva.

Upozorňujeme na možné zrušenie niektorých podujatí z dôvodu šírenia Koronavíru. Prosíme overte si u organizátorov, či sa podujatie uskutoční.

Meno organizátora: Verejná knižnica Jána Bocatia v Košiciach
Fotografie
Podobné podujatia
Žiadne podujatie.