Kam na výlet: Raslavkameň - Abranovce

48.9385 N 21.3638 E, zobraziť najkratšiu trasu

Kultový kameň bol v nedávnej minulosti známy iba niekoľkým zasvätencom a miestnym z okolia. V súčasnosti popularizačné články o tomto zvláštnom pozoruhodnom kameni k nemu priviedli množstvo obdivovateľov. Niektorí mu rovnako ako v minulosti pripisujú magické účinky a okolie Raslavkameňa je plné darov vo forme stužiek, retiazok, ružencov, hrkálok a pod.

  Samotný balvan má tvar bochníka chleba s rozmermi v. max. 70cm, š. 100 cm, d. 200 cm. Na vrchnej zaoblenej strane má otvory, v ktorých boli uložené dary – mince, hlinníkové lyžice. Menší archeologický výskum pomocou detektoru kovov odkryl rôzne mince, pričom najstaršou bol polgrajciar z doby Jozefa II. (1765-1790), z roku 1776 (mincovňa Smolník) a tiež veľké množstvo lyžíc a malých naberačiek. Podľa legendy voda v jamkách je liečivá, živá voda. Umiestnenie jamiek pripomína otvory na tvári človeka – oči, nos, ústa. Celkove je podľa mnohých pobyt pri Raslavkameni veľmi povznášajúci, miesto vyžaruje pozitívnu energiu. Tvrdí sa, že kradnutie darov neostane bez následkov.

  K Raslavkameňu sa viaže mnoho legiend. Základná verzia o zakliatom rytierovi, kt. bol zakliaty pre svoju lásku k dcére chudobného lesníka má svoje ďalšie varianty. Bol to vraj syn majiteľky hradu Bodoň, podľa druhej zase český rytier, podľa všetkého bratrík z blízkej bratríckej pevnosti. Balvan je spojený s kultom plodnosti, dievčatá a ženy viazali svoje dary na blízke stromy a kríky.

Podeľte sa o zážitky
Fotografie - tip na výlet