Kam na výlet: Kostol sv. Antona Pustovníka - Jaklovce

48.877333 N 20.994599 E, zobraziť najkratšiu trasu

Kostol sv. Antona  Pustovníka sa v listinách prvý krát spomína v roku 1297. Bol postavený v ranogotickom slohu s lomenou klenbou. Po neskorších prestavbách je dnes sakristiou chrámu. Bol zasvätený sv. Antonovi Pustovníkovi a jeho žiakovi sv. Pavlovi Emeritovi.

Dnešná svätyňa bola postavená neskôr, v gotickom slohu s lomenou klenbou, oddelená gotickým víťazným oblúkom od chrámovej lode. Loď mala pôvodne drevený kazetový strop. Na stenách chrámovej lode sú maľby patrónov bývalých filiálok jaklovskej farnosti: sv.Katarína – Rolová Huta, sv.Margita – Margecany a sv.Michal archanjel – patrón súčasnej filiálky Veľký Folkmar. V minulosti k filiálkam jaklovskej farnosti patrili aj Orlovec a Kojšov.

Vzácnou kultúrnou pamiatkou v kostole je gotická socha Madona z Jakloviec, ako znie jej oficiálny názov v odbornej umenovednej literatúre. Je to rezbárske dielo Majstra Bielej Madony z Toporca. Je ozdobou kostola už celých 550 rokov.

Interiér kostola prešiel niekoľkými rekonštrukciami. Počas jednej z nich (v roku 1900) bol zakúpený organ od firmy Rieger v Krnove za 10 000 korún zo zbierky veriacich. V roku 1910 boli zakúpené obrazy jednotlivých zastavení krížovej cesty. Gotické okná majú dnes novú sklenenú výzdobu – vitráž zobrazujúcu vzkrieseného Krista, svätú Trojicu, sv.Petra a Pavla, sv.Antona, sv. Cyrila a Metoda.

V roku 1722 dala rodina Jekelfalussyovcov vybudovať kaplnku sv.Jána Nepomuckého. Je postavená v novorenesančnom slohu. V kaplnke sa nachádza kamenná socha sv.Jána Nepomuckého.

Podeľte sa o zážitky
Fotografie - tip na výlet