Podujatia, akcie Nižná Olšava

Adresa - Obecný úrad
100
090 32 Miňovce
Kontakty
Telefón: 054 749 41 46
E-mail: obecniznaolsavagmail.com
Web obce
Najbližšie podujatia v obci od 31.01.2023
Žiadne podujatie.
Fotografie z podujatí v obci Nižná Olšava
Nižná Olšava leží v dolnej časti údolia Oľšavky, pravého prítoku strednej Ondavy, v nadmorskej výške okolo 191 m, asi 7 km vzdialená od okresného mesta Stropkov a 8 km od priehrady Domaša. Cez obec Nižná Olšava preteká potok Olšavka.

    V roku 1391 sa objavili prvé priame doklady o dedine Nižná Olšava. Dedina dostala základný názov prevzatím staršieho nárečového názvu údolia Oľšava. V písomnostiach sa vyskytuje pod rozšíreným názvom Nižná Oľšava. Vzhľadom na zemepisnú polohu dediny možno predpokladať, že sídlisko jestvovalo už pred 14. storočím. Jej vznik treba smelo položiť pred 13. storočie, čo znamená, že Nižná Olšava sa teraz môže pýšiť, že existuje už 700 rokov, ak nie viac. V prvej polovici 19. storočia tam bol dokázateľne aj kostol a vysluhovali v ňom bohoslužby evanjelickí kazatelia. V roku 1600 bolo obývaných 20 poddanských domov. Na prelome 17. – 18. storočia už bola Nižná Olšava malou dedinou, v ktorej žilo 8, v roku 1720 len 5 poddanských domácnosti. Obyvatelia sa zaoberali poľnohospodárstvom a pracovali v rozsiahlych lesoch. V obci bol v prevádzke liehovar a píla. V rokoch 1953 – 56 sa v Nižnej Olšave nachádzala účtovnícka poľnohospodárska škola, ktorá bola presunutá do Stropkova.

   V obci je kultúrny dom, základná škola pre I. stupeň s počítačovou učebňou, materská škola so školskou jedálňou. Pôvodný rímskokatolícky kostol bol postavený vraj už v roku 1604, ďalší s farou bol postavený pred rokom 1749, terajší je zo začiatku 19. storočia a k jeho veľkej rekonštrukcii došlo v roku 1966 a dom smútku. Prednedávnom bol vybudovaný park, kde si môže nielen mládež, ale aj dospelí oddýchnuť. Nachádza sa tam malý altánok, popri sú postavene lavičky, kam si môžete sadnúť a pozorovať krásne okolie Nižnej Olšavy. Taktiež bolo postavené malé jazierko s mostíkom. V obci je PD Tokajík so sídlom v Nižnej Olšave, ktoré sa zaoberá živočíšnou a rastlinnou výrobou.Neďaleko obce sa nachádza súkromná firma – píla. V obci sú štyri podnikateľské subjekty. Obec je členom Mikroregiónu Ondava so sídlom v Duplíne od roku 2002.

    Každoročne sa tu uskutočňujú kultúrne a spoločenské podujatia ako Regionálna výstava maľovaných kraslíc, Fašiangový ples nižnoolšavčanov, oslavy Dňa žien, Dňa detí, Regionálne slávnosti sv. Huberta, stretnutie s Mikulášom, Posedenie pri jedličke a Športový deň.

   Mládež sa v súčasnosti venuje futbalu, volejbalu a stolnému tenisu. Športovým účelom slúži multifunkčné ihrisko a miestny športový areál. Oddychovú zónu tvorí park obce postavený v rokoch 2004-2008. Obec má, vďaka blízkosti vodnej nádrže Domaša, výborné predpoklady na rozvoj v oblasti cestovného ruchu. Jej okolie je bohaté na prírodné krásy.

Podujatia v obci Nižná Olšava. Sekcia tradičné podujatia.

 

 

Organizujete podujatia v obci Nižná Olšava ? Pridajte bezplatne Vaše podujatie na stránky AjDnes.sk