Kam na výlet: Židovské cintoríny - Senica

Senica, okr. Senica, Trnavský kraj, Slovensko
48.6846 N 17.3782 E, zobraziť najkratšiu trasu

V meste Senica sa nachádzajú dva židovské cintoríny. Menší a starší má pomníky z 18. storočia a upúta aj vďaka umelému pahorku s unikátnym kruhovým pôdorysom, na ktorom stojí.  Má podobu múrom ohradeného vyššieho kopca, na ktorom sa nachádza viacero zachovaných kamenných náhrobníkov, vyhotovených v barokovom a klasicistickom slohu so symbolmi a nápismi v hebrejskom, slovenskom, maďarskom a nemeckom jazyku. Nachádza sa v časti Sotina.

Novší je rozsiahlejší a počíta stovky náhrobkov. Vznikol okolo roku 1800. Je situovaný na konci Štefánikovej ulici. Najčastejšími symbolmi na náhrobných kameňoch sú rozvilinový ornament, vavrínový veniec, žehnajúce ruky (znak potomkov Kohenov – biblického rodu najvyšších kňazov), džbán s misou (znak Levitov – pomocníkov Kohenov), korunka (znak vážených mužov), smutná vŕba.

 

Židovské cintoríny sa hebrejsky nazývali Beth olam (dom večnosti), Beth kvarot (dom hrobov) ale tiež aj Beth chaim (dom života). Márnice, ktoré sú dochované na oboch cintorínoch sa nazývali Ciduk hadin. Márnica na novšom cintoríne slúžila počas Slovenského štátu tiež ako šachtovňa, miesto na rituálne zabíjanie zvierat. O živote senického pohrebného bratstva Chevry Kadiša sa dozvedáme z dodnes zachovaných habánskych krčahov z rokov 1732 a 1776, ktoré sú umiestnené v Múzeu židovskej kultúry v Bratislave.  

 

Podeľte sa o zážitky
Fotografie - tip na výlet