Barbakan festival 2017

Podujatie Banská Bystrica

Barbakan festival 2017

PROGRAM BARBAKANU 2017:

17.10. Výstava Útok Barbarov - Záhrada, BB
18.10. Projekcie filmov Out a Žltá - Kino Múzeum SNP, BB
19.10. Deadelus (USA) + Jimmy Pé, Isama Zing - Nu Spirit Club, BA
20.10. Koncerty Sto múch + Medial Banana - Záhrada, BB
20.10. Noc najsilnejších hororových filmov Petra Konečného + DJs - Farhof
21.10. Koncerty Saténové ruky + Trucki - Záhrada, BB
21.10. Slam poetry + DJs - Farhof
22.10. Projekcie Filmu Špina - Kino Múzeum SNP, BB

STO MÚCH NA BARBAKANE
Skupina Sto múch sa po štvorročnej prestávke v pôvodnej zostave vracia na koncertné pódiá. Comebackové vystúpenie odohrá na domácej pôde – v banskobystrickom klube Záhrada v rámci tradičného jesenného festivalu Barbakan. Vyberať tam bude zo 63 skladieb, ktoré v rokoch 2007 – 2011 vyšli na jej nahrávkach Z hrušky dole (2007), Fšehochuť (2008) a Skorotlčúce (2011) vo vydavateľstve Hevhetia. Okrem nej sa na festivale, ktorý sa bude konať od 17. do 22. októbra, predvedú aj Saténové ruky, Medial Banana a lokálna undergroundová zostava Trucki.

Za pripravovaným koncertom Sto múch na Barbakane je niečo, čomu sa hovorí “byť v dobrom čase na dobrom mieste”. “Len deň po prvej skúške kapely som sa v Záhrade stretol s organizátorom Barbakanu Mirom Lánikom. Pýtal sa, čo máme nové, tak som mu povedal, ako sa veci majú a dohoda bola na svete. Chuť urobiť prvý koncert po štyroch rokoch práve v Záhrade bola obojstranná,” povedal spevák a klávesák formácie Juraj Haško.

Zoskupenie Sto múch si prestávku dalo najmä preto, že počas štyroch rokov jej členky absolvovali trikrát materskú dovolenku. Napriek tomu boli ale činní všetci jej členovia, či už v skúšobni, nahrávacích štúdiách alebo v divadlách. Potreba koncertovať a vyjadriť sa vyústila napríklad v prípade mužských členov do projektu s názvom Adela, ktorý vydal debutový album Pozvanie do vane. “Maca tiež začala tvoriť a v priebehu jedného roka skomponovala, nacvičila a nahrala album Platňa roka. Bubeník Ján Fiala zase založil inštrumentálne duo, v súčanosti už trio. Gitarista Martin tvorí hudbu v Divadle z pasáže a basák Miro vypomáha v Hitbande,” porozprával o aktivitách muzikantov Juraj Haško. Zároveň dodal, že za to, že Muchy opäť začínajú fungovať treba poďakovať ústretovým manželom dvoch speváčok, ale aj ich túžbe a odhodlaní spievať, hrať, tvoriť a koncertovať.

Barbakan bude mať rovnako ako v predchádzajúcich edíciách aj svoju výtvarnú a filmovú časť, konkrétny program bude známy už čoskoro. Chystá sa však aj jedna zásadná novinka - festival túto jeseň výnimočne zavíta aj do Bratislavy. Počas bystrickej časti festivalu – vo štvrtok 19. októbra – sa v hlavnom meste ukáže žánrovo neuchopiteľný hudobník Daedelus. V Nu Spirit Clube mu budú sekundovať lokálni producenti Jimmy Pé a Jonatán Pastirčák s projektom Isama Zing.

“Okrem Daedelusa chystáme ešte jeden zaujímavý klubový koncert, už čoskoro zverejníme, o koho ide. Pre istotu si ale poznačte do kalendárov datum 4. decembra,” načrtol organizátor Miro Lánik.

ĎALŠÍ PROGRAM

>>>>NOC NAJSILNEJŠÍCH HORORVÝCH FILMOV<<<<<
Spoznajte skutočný strach, keď vám filmy nedajú spať. Tajomné zvuky sa začnú ozývať zo všetkých strán... Nikto sa nebude cítiť v bezpečí. Tento večer bude patriť tomu najsilnejšiemu zo žánru filmového hororu. Príďte sa „pobáť“ so šéfredaktorom portálu Kinema.sk Petrom Konečným. A možno objavíte svoje nočné mory...

>>>>SLAM POETRY<<<<<
úťaž Poetry Slam založil na začiatku 80. rokov minulého storočia Marc Smith v americkom Chicagu a odvtedy si získala obrovskú popularitu v rôznych mestách sveta. Slam poetry sa konečne usídľuje aj na Slovensku. Sme radi, že sa to vždy deje za účasti českých slammerov - bratři si se slamem užili více.
O čo ide? Žiadne rekvizity, len galaktická predstavivosť, slovná ekvilibristika, napínavý slovný súboj tých najpovolanejších. Súťažiaci sa bijú o priazeň autorskými textami.

Básnický free style v netradičnom prednese autorskej poézie s využitím prvkov divadla a performancie predvedú:
Duo slam, formát, ktorý pre českú slamovú scénu objavil Bob Hýsek. Shylock a Ellen predvedú ako to vyzerá, keď sa slamuje vo dvojici. Keď báseň hraničí nie len s divadlom, ale je spletencom myšlienok, pocitov a expresií dvoch autorov, ktorí sa navzájom dopĺňajú, kontrastujú spolu, či vytvárajú spoločný priestor pre nové mapy slova.

Elena Pecenová (CZ): Mia Wallace pražskej avantgardy. Poetka, maliarka a performerka s hlbokými rytmickými básňami, ktoré sú priesečníkom poézie a slamu. Zmysluplnosťou svojich textov prehlbuje priestor doterajšej scény.
Shylock (CZ): Jeden z najmladších českých slamerov a básnik, ktorý sa do finále majstrovstiev 2016 dostal len niekoľko mesiacov po tom čo začal slamovať. Jeho slamy sú plné humoru, satiry, dvojznačnosti a trefných spoločenských či politických komentárov.

Miesto konania podujatia: Banská Bystrica, Banská Bystrica Region, Slovakia, Banská Bystrica
Vstupenky: https://www.ticketlive.sk/sk/event/barbakan-fest
Dátum začiatku podujatia: 17. Októbra 2017 18:00
Dátum ukončenia podujatia: 22. Októbra 2017 23:00
Pravdepodobné súradnice: 48.7333N 19.15E

Prípadné zmeny si preverte na webe podujatia Barbakan festival 2017

Meno organizátora: Barbakan
Fotografie
Podobné podujatia