Cestovateľský festival Cestou necestou v Banskej Bystrici

Podujatie Banská Bystrica

Cestovateľský festival Cestou necestou v Banskej Bystrici

Festival Cestou necestou počas 2 dní na NOVOM mieste - v Múzeu SNP.
Prednáška "CDT" trail na Slovensku! Najťažší a najdlhší (5000km) trek v USA, ktorý ešte žiadny Slovák nepokoril! 8 mesačná šialená cesta - stopovanie lodí, na nákladných vlakoch, či pešo krížom 40 000km cez celú Ameriku! Magické Lofoty, Rudo na staručkom pionieri, ale aj 9 mesiacov života v dodávke, ako "busker" od Aljašky po Mexiko.


PROGRAM - 21.1.2020 (UTOROK)


18:00 Amin Nakhlé - 40000 km naprieč Amerikou

Prepotené ponožky, deravé tričká, nedostatok spánku, dlhé kroky, krátke jazdy, spálené ruky, alkoholom nasýtený pot, sprchy v mestských fontánach, nohavice praté v pozostatkoch doby ľadovej, kvalitný čas s mliečnou dráhou, nelegálne prekročené hranice, 8 mesiacov bez stanu a strechy nad hlavou, 40 000km naprieč americkým kontinentom bez koruny na transport alebo ubytovanie. Stopom, nákladnými vlakmi, jachtami a hlavne pešo. Príď si vypočuť, ako Amin strieľal zo zbrane na Aljaške, Mexiko nelegálne prešiel na nákladných vlakoch s deťmi kartelu, stopol loď cez Karibik, pohneval si pouličných policajtov v Kolumbií a spoznal južnú Ameriku bez zastávky pri svetových divoch alebo pamiatkach.

19:30 prestávka

19:45 Pavel Sabela (CZ) - "Continental Divide Trail" - 5000km naprieč USA
Continental Divide Trail je téměř 5000 kilometrů dlouhá pěší stezka ve spojených státech amerických a po celé délce kopíruje skalisté pohoří (Rockie Mountains.)
CDT je nejdelší a nejnáročnější trail v USA a ne náhodou je nazýván Embrance of Brutality (objetí brutalitou).

Po zdolání Pacific Crest Trailu (4260 km) v roce 2017 se Pavel Sabela rozhodl prožít další životní dobrodružství a projít pouště, zasněžená vysoká pohoří, lesy plné vysoké zvěře, orlů, grizzly medvědů, bizonů a losů.

Vidět “Divoký západ”, setkat se indiány a kovboji můžete i vy na přednášce, kterou Vás bude provázet sám autor.


PROGRAM - 22.1.2020 (STREDA)

18:10 Dominik Belica - Trip za polárny kruh na Lofoty

"...pretože keď zostarneme, nebudeme spomínať na to koľko sme zarobili alebo na akých autách sme sa vozili, ale spomínať na to aké zážitky sme prežili, aké priateľstvá sme nadobudli a koľko lásky sme rozdali a dostali..."
4 kamoši, 36 hodín cesty zo Slovenska na Lofoty, 2 drony, 3 zrkadlovky, dlhé hodiny presedené pri edite, nekonečné množstvo zážitkov a výsledok? Krátke videjko, ktorým chceme priniesť na Slovensko videovo aj technicky kvalitný a jedinečný obsah z našich ciest po svete.

19:00 prestávka

19:15 Rudo Tisovský - Ázia na nePionieri - 2.časť (Kirgizsko - Slovensko)
V roku 2018 Rudo, po 7200km dlhej ceste, v Kirgizsku odparkoval Pioniera. V roku 2019 si naplánoval návrat k svojej mašine a ďalšie pokračovanie sólo cesty na Pionieri.

Do Kirgizska však nešiel letecky ako by sa čakalo. 2 týždne pred odjazdom kúpil auto - „Téčko“ (dodávku od Volkswagenu) „vhodnú do lesa alebo na stavbu“ či do štátov strednej Ázie?! Mysliac si, že auto sa určite nebude kaziť ako Pionier zlanáril na túto cestu ďalších 3 ľudí. Cestou zistili, že na opravy/prípravy vozidla týždeň nestačí a na udržanie červeného busu v chode treba veľa improvizovať.

Téčkom/ neTéčkom k Pionieru dorazili, Rudo Pionier naštartoval, čo sa ale dialo potom?

Ak nie ste automechanik a neprišli ste pozerať len improvizované opravy, uvidíte aj šmaky ako Ukrajinské Karpaty (odhalené bude aj tajomstvo špičkovej opravy ukrajinských ciest), Kazašskú step, Uzbecký Samarkand, Kirgizské kopčeky, Kirgizskú hostinu, znova Kazašskú step, ruské mestá Volgograd a Moskvu, a mnoho ďalšieho.

Napriek tomu, že táto cesta priniesla aj skutočne neveselé zážitky, prednáška je ladená vo veselom duchu. Určite sa zabavíte.

20:15 prestávka

20:30 - Radovan Hanko - Dobrodružstvo začína tam, kde končí komfortná zóna
Práca ITčkára na Slovensku ma prestala baviť, tak som dal výpoveď a odišiel do Kanadského Vancouveru bez akéhokoľvek plánu alebo zázemia. Po dvoch mesiacoch manuálnych prác som sa začal živiť ako busker (street performer) na Granville islande vo Vancouvery. Chcel som cestovať, tak som kúpil som dodávku, prestaval ju na camper Van a prežil som v nej ďalších 9 mesiacov. Precestoval som celé západné pobrežie od Aljašky až po Mexiko. Na cestách som s gitarou písal piesne, ktoré momentálne nahrávam na album v Bratislave, ktoré si aj zahráme.

---------------------------------------------------------------------------------------
Vstupné:
- 10 € v predpredaji na 2 dni
- 12 € na mieste na 2dni

- 6 € v predpredaj na jeden deň
- 7 € na mieste na jeden deň (podľa kapacity)
- 5 € na mieste na poslednú prezentáciu v danom dni (podľa kapacity)LÍSTKY: https://tinyurl.com/r3zzwqq

Začiatok podujatia: 21. 1. 2020 18:00:00
Koniec podujatia: 22. 1. 2020 22:00:00

Upozorňujeme na možné zrušenie niektorých podujatí z dôvodu šírenia Koronavíru. Prosíme overte si u organizátorov, či sa podujatie uskutoční.

Fotografie
Podobné podujatia
KarpatyRun
Overené podujatieKarpatyRun
Malokarpatské námestie, Bratislava