Deň Vajnor "Dedina v meste"

Podujatie Bratislava

Deň Vajnor "Dedina v meste"
Pridať do môjho kalendára
Kam v Bratislave, Kultúra
Ďalšie podujatia v meste Bratislava

Deň Vajnor "Dedina v meste"

18.00 – 20.30 h Škola vajnorských tradícií - prezentácia vajnorského ornamentu, ktorý bol zapísaný do Reprezentatívneho  zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska.

Ukážky tradičných ľudových remesiel v podaní ľudových umelkýň z Podobenky z Vajnor.

„Vajnorský ornament očami deti“ - výstava detských výtvarných prác, ktoré vznikli pri tvorbe  európskeho integračného projektu „Ornamentálna mapa Slovenska“. Deti z Vajnor sa zapojili do projektu maľovaním vajnorského ornamentu.

Na „Dni Vajnor“ sa predstavia aj vajnorské ľudové umelkyne Erika Surányiová Berenčiová a Mariana Zemanová s ponukou dekoratívnych predmetov s vajnorským ornamentom, ale aj ručne na plátno maľovaným ornamentom. Ľudová umelkyňa Kristína Rožňovcová  prezentuje vajnorský ornament v jeho tradičnej podobe, ale aj v podobe moderných grafík inšpirovaných týmto ornamentom. Jedná sa o dekoratívne predmety do domácnosti napríklad hodiny. V jej prevedení  vajnorský ornament možno nájsť aj na kolekcii sukní, tričiek a vakov. Podujatie ponúka možnosť si umelecké výrobky zakúpiť priamo na mieste počas prezentácia Vajnor na Hlavnom námestí.
Vajnory ponúknu návštevníkom aj publikácie  vydané mestskou časťou a vajnorskú keramiku, ktorej výroba začala od roku 1985. Poľnohospodárske družstvo Vajnory, opäť ponúkne obľúbené vajnorské vínko.

Program pod názvom „ Vajnory Dedina v meste“  začína vystúpením Vajnorskej dychovej hudby pod vedením kapelníka Petra Pokrivčáka. Predstavia sa piesňami vo vajnorskom nárečí, ktoré sa tešia veľkej obľube, nedávno boli tie najstaršie z nich súčasťou osláv nestora vajnorskej dychovky  a učiteľa hudby Titusa Pilného,  jedného z najstarších kapelníkov Vajnorskej dychovky, ktorá má dnes už 152 rokov. Svoju  15 ročnú tradíciu už má Vajnorský okrášľovací spolok, ktorý je neodmysliteľnou súčasťou vajnorského kultúrneho diania a bohatstva, vajnorských dožiniek a hodov. Pracujú pod vedením Ivana Štelára. Potešia návštevníkov  nielen vajnorskými ľudovými piesňami, ale aj tancom.

Program moderuje Katarína Pokrivčáková.

Mestská časť BA – Vajnory ponúka návštevníkom Kultúrneho leta na Hlavnom námestí, kúsok  tradičnej vajnorskej kultúry a tradičného umenia z Vajnor.

Príďte si vychutnať vajnorské kultúrne dedičstvo!

Upozorňujeme na možné zrušenie niektorých podujatí z dôvodu šírenia Koronavíru. Prosíme overte si u organizátorov, či sa podujatie uskutoční.

Fotografie
Podobné podujatia
Devínskonovoveská kotlina 2020
Devínskonovoveská kotlina 2020
TARZANIA - DEVÍNSKA NOVÁ VES, Bratislava
Dožinky a vinobranie v Prievoze
Dožinky a vinobranie v Prievoze
Spoločenský dom Prievoz, Bratislava