Insect Ark (USA)

Podujatie Trenčín

Insect Ark (USA)

Kapela Insect Ark, multiinštrumentalistky Dany Schechter (od jari 2020 tiež členka koncertnej zostavy legendárnych SWANS) sa zastaví v rámci európskeho turné aj v Klube Lúč!

Keď Dana Schechter v roku 2011 založila Insect Ark ako svoj sólový projekt, rozhodla sa vybudovať pusté a halucinogénne galaxie zvuku úplne sama. Toto pracovné sólo ponúkalo únik do najhlbších sfér sebareflexie, bagrovania a zrodenia zvukovej „beštie“, ktorá bola úplne bez obmedzení a oslobodzujúca. So zameraním na experimentálny, hlukový a avantgardný dron, prvé roky Insect Ark produkovali nahrávky, ktoré boli surové, zlovestné a úplne jedinečné (2012, Collapsar 7“, 2013, Long Arms 10, 2015, Portal/Well LP). Aj keď tieto jej albumy boli často porovnávané s inými známejšími kapelami, vždy mali v sebe Schechterovej výrazného hudobného ducha, ktorý sa v jej tvorbe objavuje po celý čas jej viac ako 20-ročnej tvorby. Po rokoch sólovej tvorby sa stali súčasťou kapely živé bicie, ktoré pomohli projektu Insect Ark osloviť novú fanúšikovskú základňu vo svete avant-metalu, psych doomu, experimentu a ťažkej hudby. Okrem toho sa Schechter začala venovať aj videoartu a počítačovej animácií a jej fascinujúce, husto vrstvené videoprojekcie ponúkajú publiku pri koncertoch úplne pohlcujúci živý zvukový a vizuálny zážitok.

V rokoch 2015-2019 hral v skupine bubeník Ashley Spungin z Portlandu, ktorý nahral album Marrow Hymns (2018, Profound Lore Records). Kapela v tomto zložení odohrala viaceré turné po EÚ a Severnej Amerike, zúčastnila sa rezidenčného pobytu v EMS Stockholm a vystúpila na festivaloch Roadburn, Basilica Soundscape a Northwest Terror Fest. Duo veľa koncertovalo, často v štýle DIY, prepravovali sa vlakmi, loďami a autami. V júli 2019 sa spolupráca Spungin a Schechter skončila.
V septembri 2019 sa stal novým členom kapely bubeník Andy Patterson (SubRosa, the Otolith). Po mesiaci skúšania vyrazili na a veľké severoamerické turné spolu s fínskou kapelou Oranssi Pazuzu a začali pripravovať nový albumu, ktorý hneď po turné nahrali v New Yorku s Colinom Marstonom a vydali pod názvom The Vanishing (2020, Profound Lore Records). Turné po EÚ v marci 2020 na podporu albumu bolo po týždni zrušené kvôli Covid -19.

Schechter natočila krátky DIY mini-doc film dokumentujúci vzostupy a pády pred, počas a po výrobe albumu. Schechter a Patterson prestali spolupracovať začiatkom roku 2021, po 1,5 roku odlúčenia na veľké vzdialenosti súvisiace s pandémiou.
Insect Ark sa v roku 2020 oficiálne presťahovali z USA do Berlína a k Dane Schechter sa pridal bubeník Tim Wyskid (Khanate, Blind Idiot God, Azonic) a v tomto zložení hrajú dodnes. Obaja hudobníci zdieľajú výrazný cit pre destiláciu s extrémnou dynamikou a brutálnou silou spojenou s chvíľkami ohlušujúceho ticha. V septembri 2021 vydala spoločnosť Consouling Sounds deviaty alebum „Future Fossils“ ako kolekciu sólových archivovaných výstupov, úryvkov a živých improvizovaných skladieb Schechter z rokov 2016 – 2018. Obnovenie sólovej práce po prestávke 7. rokov obsahuje EP tri celosyntetizérové sólové skladby, čiastočne nahrané aj na jej rezidencii na EMS Stockholm. Improvizovaný set obsahuje aj živý záznam z kostola v Brooklyne v New Yorku z roku 2016 (Schechter hrá na na lap steel/synths. spolupracovník Ashley Spungin na syntetizátoroch/perkusiach). Vydanie albumu bolo podporené krátkym turné po EÚ na jeseň 2021.

20.00 – 23.00

Upozorňujeme na možné zrušenie niektorých podujatí z dôvodu šírenia Koronavíru. Prosíme overte si u organizátorov, či sa podujatie uskutoční.

Fotografie
Podobné podujatia