Markíza Zita Pallavicini - uvedenie knihy Deník šílené markraběnky

Podujatie Trebišov

Markíza Zita Pallavicini - uvedenie knihy Deník šílené markraběnky
Pridať do môjho kalendára
Iné podujatia, Slávnosti
Web podujatia:
www.trebisov.sk
Web organizátora:
www.trebisov.sk
Ďalšie podujatia v meste Trebišov
Podrobnejšie informácie: 0905 54 57 44

MESTO TREBIŠOV

NAKLADATELSTVÍ GARAMOND PRAHA

GESTOR PhDr. JÁN CHOVANEC, PhD.

 

A AUTORKA MARKÍZA ZITA TONDOLO PALLAVICINI

 

Vás pozývajú na prezentáciu knihy na Slovensku

 

ZITA PALLAVICINI

 

DENÍK ŠÍLENÉ MARKRABĚNKY

 

V SOBOTU 8. JÚNA 2019 O 15.00 h.

V KAŠTIELI ANDRÁSSYOVCOV V TREBIŠOVE

 

Zita Pallavicini (1971, Budapest) je potomkom slávnych šľachtických rodov rakúsko-uhorskej monarchie Andrássy a Pallavicini.

Vlastník trebišovského panstva gróf Gyula Andrássy (1823-1890), ministerský predseda Uhorska a minister zahraničia Rakúsko-Uhorska, mal s manželkou Katkou Kendeffy dcéru Ilonu a dvoch synov, Tivadara a Gyulu. Starší Tivadar s manželkou Eleonórou Zichy mali štyri dcéry. Jedna z nich, Borbála (1890-1968), sa vydala za markíza Györgya Pallaviciniho (1881-1946). Boli to Zitini prastarí rodičia.

Titul markízy Zita získala po svojom otcovi Andrásovi Pallavicinim. Mama Tamara bola dcérou Františka Jindřicha Dobrzenského z Dobrzenicz. Časť detstva Zita prežila v Čechách a Prahu vníma ako svoj domov. Venovala sa športu, gymnastiku ju trénovala slávna Věra Čáslavská. Štátne baletné konzervatórium Zita absolvovala už v Budapešti. Žila vo viacerých krajinách. V kanadskom Toronte účinkovala v českom Novom divadle. Kariéry baletky sa však musela vzdať po hrozivom páde z koňa.

Zita sa najlepšie cíti pred kamerou či na javisku, veľa píše, pracovala aj pre redakcie významných časopisov. Ako modelka spolupracovala so známymi návrhármi, napríklad s Valentinom Garavanim. Zaoberá sa aj ochranou pamiatok a interiérovým dizajnom. Jej najväčším hobby sú stále kone.

Za svoj domov Zita považuje aj Maďarsko a Rakúsko, ale v súčasnosti azda už aj Slovensko a najmä Trebišov, kde mali panstvo a odkiaľ pochádzajú mnohí jej priami predkovia. Markíza Zita rozpráva šiestimi jazykmi a v niekoľkých ďalších sa dorozumie. Prednedávnom ju maďarské ministerstvo pre európske záležitosti vymenovalo za politckú poradkyňu pre koordináciu Vyšehradskej štvorky a Rakúska.

V knihe o histórii svojej českej i uhorskej rodiny, o zložitostiach života aristokracie, o svojich láskach i slabostiach píše s rovnakou vášňou a provokatívnou úprimnosťou, s akou žije i svoj vlastný život. Vyskytujú sa v nej príťažlivé a veľkolepé postavy ako jej mama, krásna výstredná česká grófka s tragickým osudom, alebo naivne statočný starý otec, ktorý si priezvisko zmenil z Pallaviciniho na Pálinkása. Po udalostiach v 1956. roku ho v tom nasledujúcom aj tak popravili. V knihe píše o „červenej grófke“ Katke Andrássy-Károlyi, ale o svojej láske ku kniežaťu Karlovi Schwarzenbergovi.

Zita Pallavicini rozpráva o svojej anorexii či o vážnych depresiách. Život jej poskytol všetko, čo patrí k idyle dievčenského románu, v skutočnosti však zažívala osamelosť, sklamanie a nezriedka aj hmotnú núdzu. Prežila niekoľko pozoruhodných vzťahov a vždy túžila po skutočných citoch, ktorých sa jej často nedostalo. Naozajstný zmysel jej životu dali dve skvelé deti, Eduard (17) a Lavínia (12).

  

PIATOK 7. JÚNA 2019 O 18.00 h. 

Slávnostná sv. omša v rímskokatolíckom Kostole Návštevy Panny Márie v Trebišove

 

SOBOTA 8. JÚNA 2019 O 15.00 h. 

Prezentácia knihy Deník šílené markraběnky v Kaštieli Andrássyovcov

Vystúpenie žiakov ZUŠ v Trebišove

Film Uvedenie knihy Beseda s autorkou Autogramiáda


Gestor podujatia:

PhDr. Ján Chovanec, PhD.

Telefón:   0905 54 57 44   

E-mail:     trebishow@gmail.com

Meno organizátora: Mesto Trebišov a PhDr. Ján Chovanec, PhD.
Fotografie
Podobné podujatia
LAND ROVER SNOW SHOW 2020
LAND ROVER SNOW SHOW 2020
SKI PARK Kubínska hoľa, Dolný Kubín
Bratislavský Burlesque Bál
Overené podujatieBratislavský Burlesque Bál
Hotel Carlton, Hviezdoslavovo nám.3 811 02 Bratislava, Bratislava