Prednáška o súčasnom tanci

Podujatie Nitra

Prednáška o súčasnom tanci
Pridať do môjho kalendára
Prednášky, besedy, kurzy
Web organizátora:
www.kkult.ff.ukf.sk/
Ďalšie podujatia v meste Nitra

Prednáška o súčasnom tanci

Tancujme, tancujme, tancujme... Inak sme mŕtvi!

Zámerom prednášky je stručný prehľad tanečných tendencií v druhej polovici 20. a na začiatku 21. stor. Zjednocovacím uhlom náhľadu bude otázka: „Čo je tanec, čo ešte môže byť tanec?“
Tanec ako umelecký druh je výraznou a dôležitou časťou histórie umenia. Je svojou podstatou telesný. Je blízko našej identite, sebadefinovaniu a expresii, preto tvorí v každej kultúre dominantnú základňu. Je zároveň veľmi ťažko zachytiteľný, pretože akokoľvek sa ho snažíme popísať, pomenovať, jeho esencia je práve v jeho empirickosti. Tanec je zážitok a vytráca sa preto v rovnakom momente, ako vzniká.
V európskej a niektorých jej kultúrou ovplyvnených spoločnostiach, v ktorých intelekt a jazyk dostali poprednú pozíciu, tanec zápasí o relevantnosť a často aj akceptovanie. Aj kvôli týmto faktorom je mnohokrát opomenutý alebo „zanedbaný“ v intelektualnej sfére. V tejto prednáške sa pozrieme na to, kam snaha odôvodniť nutnosť a posilniť pozíciu tanca viedla a čo všetko priniesla. Skúsime zároveň otvoriť v rámci akademickej pôdy priestor pre zachovanie komplexnosti a špecificity tanečnej esencie.
Peter Šavel (1984) ukončil bakalárske štúdium na Vysokej škole múzických umení v Bratislave a štúdium súčasného tanca a choreografie na Perfoming Arts Research and Training Studios (P.A.R.T.S.) v Bruseli. Žije v Belgicku, kde pôsobí ako tanečník, tvorca a pedagóg. Ako umelec a pedagóg nazerá na spoločenské a antropologické javy predovšetkým cez telo a fyzickosť. Pracuje na tvorbe vlastných projektov, ako tanečník s mnohými choreografmi a pôsobí v rámci celej Európy ako umelec a tanečný pedagóg.

www.petersavel.com

Miesto konania podujatia: Katedra kulturológie Nitra, Hodžova 1, Nitra
Dátum začiatku podujatia: 27. Februára 2018 13:00
Dátum ukončenia podujatia: 27. Februára 2018 14:30
Pravdepodobné súradnice: 48.304N 18.0855E

Prípadné zmeny si preverte na webe podujatia Prednáška o súčasnom tanci

Upozorňujeme na možné zrušenie niektorých podujatí z dôvodu šírenia Koronavíru. Prosíme overte si u organizátorov, či sa podujatie uskutoční.

Meno organizátora: Katedra kulturológie Nitra
Fotografie
Podobné podujatia
Žiadny obrázok
Overené podujatieMedzinárodná konferencia PHOENIX, Nitra 2020
Agroinštitút Nitra, Akademická 4, Nitra, Nitra
Cestovateľské kino Škótsko
Cestovateľské kino Škótsko
Nájomná Jednotka 210, Nitra
Cesta k prameňu-prednáška Daniel Krupaji Máčovský
Cesta k prameňu-prednáška Daniel Krupaji Máčovský
Tibetský park mieru a harmónie, Nové Zámky
WCK v Zlatých Moravciach: Patagónia
WCK v Zlatých Moravciach: Patagónia
Hostinec u Mnícha, Zlaté Moravce