Sklabinské hradné slánosti

Podujatie Sklabinský Podzámok

Tohtoročné slávnosti nadviažu na predchádzajúce ročníky, na ktorých Vám zážitkovou formou predstavíme dejiny hradu Sklabiňa a jeho majiteľov zo slávneho rodu Révayovcov. Presunieme sa do 18. storočia, ktorým Vás prevedie gróf Peter II. Révay – vnuk smutne slávneho Imricha Révaya, ktorého ste mohli spoznať na slávnostiach v roku 2019. Vyvrcholením podujatia je návšteva kráľovnej a cisárovnej Márie Terézie. Fringia – spoločnosť pre obnovu a rekonštrukciu historických bojových umení a tancov práve na našom hrade po prvýkrát na Slovensku predstaví krásne róby barokových dám a uniformovaných husárov.
Program:
13.00 Úvodná salva a otvorenie slávností. Gróf Peter II. Révay a jeho manželka Kristína Esterházyová si zaspomínajú na svojich predkov, reč bude aj o tom, ako Rákociho povstanie zasiahlo Turiec a ako Jánošík oraboval grófovho brata Pavla.
14.00 Komentovaná prehliadka hradu.
15.00 Matej Bel na hrade - dozviete sa ako slávny vzdelanec opísal hrad Sklabiňa a o čom sa rozprával spolu s Petrom Révayom. Iným dúškom bude blok s názvom: Nová armáda - nový móres s predstavením tereziánskej reformy vojenstva a nebudú chýbať ani husári.
16.00 Tanečné vystúpenie a škola barokového tanca.
17.00 Príchod MÁRIE TERÉZIE, pán hradu Peter Révay privíta imperátorku, na ktorej počesť zaznejú delové salvy. Jej veličenstvo prijalo pozvanie na vizitáciu najväčšieho hradu v Turci.
18.00 Komentovaná prehliadka hradu.
Súčasťou podujatia je remeselný trh.
Komentované prehliadky múzea v predhradí sa konajú o 14.00, 14.30, 16.00, 16.30 a 18.00 .
Vstupné: dospelý 5,- €, zľavnený 3,- €, deti do 6 rokov zdarma.

Upozorňujeme na možné zrušenie niektorých podujatí z dôvodu šírenia Koronavíru. Prosíme overte si u organizátorov, či sa podujatie uskutoční.

Meno organizátora: OZ Donjon
Fotografie
Podobné podujatia
Žiadny obrázok
Overené podujatieVínožúr
Kultúrne centrum Bojnice, Bojnice
Koncert Horkýže Slíže
Overené podujatieKoncert Horkýže Slíže
Peterská Bašta, Svatopeterská 85, Hlohovec