VYNÁŠANIE MURIENY V BIELOM POTOKU

Podujatie Ružomberok

VYNÁŠANIE MURIENY V BIELOM POTOKU

Detský folklórny súbor Belanček Vás srdečne pozýva na tradičné Vynášanie Murieny v Bielom Potoku spojené s ochutnávkou Belanských šulkov.

S príchodom Jari sa spájajú rôzne zvyky, ktorým je aj vynášanie Murieny. Bol to pohanský sviatok, ktorý symbolizoval odchod zimy a vítanie jari.

V Bielom Potoku sa táto tradícia v minulosti konala tri týždne pred Veľkou nocou, na tzv. Šúľkovú nedeľu.

Po dlhšom čase, sme túto tradíciu pred dvoma rokmi obnovili aj v Bielom Potoku. Pri príležitosti obnovenia tohto zvyku, do ktorého sme zapojili deti, mládež, rodičov ale aj starých rodičov z Bieleho Potoka, i priamo z mesta Ružomberok, vznikol Detský folklórny súbor Belanček.

Snahou súboru je každoročne obnovovať pôvodné tradície, ktoré prebiehali počas roka v Bielom Potoku i vo Vlkolínci. I tento rok chceme do sprievodu vynášania Murieny prizvať nové deti, mládež, rodičov i starých rodičov, nielen z Bieleho Potoka, ale i z okolitých mestských škôl a obcí, kde už tradícia zanikla.

Spoločenská akcia je v Bielom Potoku tradične spájaná aj s ochutnávkou bryndzových, orechových, lekvárových a makových šúľkov. Je to pochutina, ktorú kedysi mamy, staré mamy pri príležitosti tohto sviatku pripravovali deťom, keď sa vrátili z chodenia po domoch v dedine. Rodinám do domu prinášali tzv. Novuo letko, ako symbol jari a nového života. Za odmenu im v každej domácnosti gazdiné dávali výslužku v podobe vajec, múky, masla a iných pochutín, z ktorých sa následne deťom varili šúľky.

Upozorňujeme na možné zrušenie niektorých podujatí z dôvodu šírenia Koronavíru. Prosíme overte si u organizátorov, či sa podujatie uskutoční.

Fotografie
Podobné podujatia