FOLKLÓRNE ZRKADLENIE

Podujatie Bratislava

FOLKLÓRNE ZRKADLENIE

Folklórny súbor Gymnik vznikol v roku 1964 na podnet odbornej asistentky pani Hedy Šimonekovej pri Fakulte telesnej výchovy a športu UK v Bratislave. Názov „GYMNIK“ je odvodený z termínov gymnopédia (grécky bojový tanec), gymnos (cvičiť nahý), gymnikológia (náuka o telesných cvičeniach).

Súbor dlhodobo patrí medzi najlepšie akademické folklórne súbory na Slovensku. Za roky svojej existencie sa v ňom vystriedalo viac ako 700 členov. Gymnik sa publiku predstavil na stovkách vystúpení doma i v zahraničí. Špecifikum súboru vyplýva z tradície prirodzených daností poslucháčov FTVŠ – šikovnosti, obratnosti, pohybovej zdatnosti, ale aj hravosti a humoru. V repertoári súboru sú tance a tanečné bloky z mnohých regiónov Slovenska. Nesú rukopis choreografa Jána Blaha, ale aj Juraja Hamara, Petra Mezeia a iných choreografov mladšej generácie. Choreografie sa vyznačujú návratom k pôvodným zdrojom ľudového umenia so snahou o minimálnu štylizáciu.
V súčasnosti má súbor 50 členov, zväčša poslucháčov fakúlt Univerzity Komenského v Bratislave a bratislavských stredných škôl. Riaditeľom súboru je Štefan Gerhát. Detský folklórny súbor LÚČKA bol založený v roku 1985 v bratislavskej Petržalke. Odvtedy vychoval vyše 500 detí, ktoré sa neskôr presadili aj vo vysokoškolských a profesionálnych folklórnych súboroch. Cieľom súboru a jeho poslaním je zachovávať duchovné bohatstvo a tradície slovenského ľudu.

Nacvičuje tu počas roka 100 chlapcov a dievčat vo veku od 5 do 17 rokov. Nácviky majú dva až tri krát do týždňa. Súbor má naštudovaný celovečerný program pozostávajúci z piesní a tancov z oblasti Liptova, Záhoria, Horehronia a Terchovej. Počas svojej existencie súbor absolvoval už viac ako 600 vystúpení doma i v zahraničí. Z tých najzaujímavejších môžeme spomenúť účinkovanie súboru na folklórnych festivaloch vo Východnej, na Myjave, v Prešove a iných.
Súbor vystupoval v televíziách, na akciách organizovaných Ministerstvom kultúry SR, na benefičných koncertoch a na rôznych kultúrnych a spoločenských podujatiach v Bratislave i mimo nej. Deti úspešne reprezentovali slovenský folklór na medzinárodných folklórnych festivaloch a iných kultúrnych podujatiach aj v zahraničí, a to v Maďarsku, Turecku, Francúzsku, Dánsku, Nemecku, Egypte, Rakúsku, srbskej Vojvodine, Chorvátsku, Izraeli, Česku, Poľsku, Bulharsku. Z mnohých regiónov Slovenska sme sa zamerali hlavne na oblasť Liptova, Záhoria, Horehronia a Terchovej. Tanečnou formou sa snažíme spracovať a zachovať pre ďalšie generácie piesne, tance a ľudové zvyky z týchto regiónov. Zároveň sa však súbor stará o voľný čas, kultúrne vyžitie a do určitej miery aj o výchovu aspoň malej skupiny bratislavských detí.

19:00

Fotografie
Podobné podujatia