Hmyz

Podujatie Kežmarok

Hmyz

MFFK FEBIOFEST 2018

---

Krčma v malom meste. Je zatvorené, stoličky sú prevrátené na stoloch. Na vešiaku visia "hmyzie šatičky": sukienky z krepového papiera, papundeklové motýlie krídla, pestro pomaľované a čierne lesklé krovky chrobákov. Pri stole v kúte miestnosti sedí šesť miestnych ochotníkov: režisér, Růžena, pán Václav, pán Borovička, železničiar Kopřiva a slečna Jitka. Tulák leží doma s ischiasom. Chrobáčica a Kukla ešte neprišli.

Počas skúšky sa prelínajú životy ochotníkov s osudmi postáv hry bratov Čapkovcov Zo života hmyzu. Režisér - Svrček umorí pána Václava, milenca svojej ženy. Pán Kopřiva, hrajúci Parazita, zožerie slečnu Jitku - Larvičku. Pánovi Borovičkovi sa podarí prevtelenie do chrobáka tak presvedčivo, že opustí nadobro svoju ľudskú podobu. Počas skúšky sa rodí aj umiera, čas nehrá rolu. A to všetko sa odohráva na pozadí hry bratov Čapkovcov, kde sa hmyz správa ako ľudia a ľudia ako hmyz.

Animovano-hraná čierna komédia Hmyz je inšpirovaná divadelnou hrou bratov Čapkovcov Zo života hmyzu a novelou Franza Kafku Premena. Kombinuje prvky animovaného a hraného filmu, zároveň dáva nahliadnuť do zákulisia a odkrýva proces tvorby Jana Švankmajera, ikony surrealizmu, ktorý svojou celoživotnou tvorbou ovplyvnil aj Tima Burtona či Davida Lyncha. Hmyz je podľa slov režiséra jeho posledným celovečerným filmom.

Animovano-hraná čierna komédia, Česko/Slovensko, 2018, 98 min, v pôvodnom znení (česky).

Námet a scenár: Jan Švankmajer. Réžia: Jan Švankmajer. Kamera: Jan Růžička, Adam Oľha. Výtvarníci: Jan Švankmajer, Václav Švankmajer. Kostýmy: Veronika Hrubá. Masky: Tereza Prachařová. Strih: Jan Daňhel. Zvuk: Ivo Špalj. Producent: Jaromír Kallista. Koproducentky: Zuzana Mistríková, Ľubica Orechovská. Účinkujú: Jaromír Dulava, Kamila Magálová, Jan Budař, Jiří Lábus, Ivana Uhlířová, Norbert Lichý a ďalší.

Distribútor: PubRes
Formát: DCP 2D
Prístupnosť: MP12+
Vstupné: 4 €, s klubovým preukazom 3 €

Miesto konania podujatia: Filmový klub Iskra Kežmarok, Hlavné námestie 3, Kežmarok
Dátum začiatku podujatia: 19. Marca 2018 19:00
Dátum ukončenia podujatia: 19. Marca 2018 21:00
Pravdepodobné súradnice: 49.1355N 20.4301E

Prípadné zmeny si preverte na webe podujatia Hmyz

Meno organizátora: Filmový klub Iskra Kežmarok
Fotografie
Podobné podujatia