Hmyz

Podujatie Kežmarok

Hmyz

MFFK FEBIOFEST 2018

---

Krčma v malom meste. Je zatvorené, stoličky sú prevrátené na stoloch. Na vešiaku visia "hmyzie šatičky": sukienky z krepového papiera, papundeklové motýlie krídla, pestro pomaľované a čierne lesklé krovky chrobákov. Pri stole v kúte miestnosti sedí šesť miestnych ochotníkov: režisér, Růžena, pán Václav, pán Borovička, železničiar Kopřiva a slečna Jitka. Tulák leží doma s ischiasom. Chrobáčica a Kukla ešte neprišli.

Počas skúšky sa prelínajú životy ochotníkov s osudmi postáv hry bratov Čapkovcov Zo života hmyzu. Režisér - Svrček umorí pána Václava, milenca svojej ženy. Pán Kopřiva, hrajúci Parazita, zožerie slečnu Jitku - Larvičku. Pánovi Borovičkovi sa podarí prevtelenie do chrobáka tak presvedčivo, že opustí nadobro svoju ľudskú podobu. Počas skúšky sa rodí aj umiera, čas nehrá rolu. A to všetko sa odohráva na pozadí hry bratov Čapkovcov, kde sa hmyz správa ako ľudia a ľudia ako hmyz.

Animovano-hraná čierna komédia Hmyz je inšpirovaná divadelnou hrou bratov Čapkovcov Zo života hmyzu a novelou Franza Kafku Premena. Kombinuje prvky animovaného a hraného filmu, zároveň dáva nahliadnuť do zákulisia a odkrýva proces tvorby Jana Švankmajera, ikony surrealizmu, ktorý svojou celoživotnou tvorbou ovplyvnil aj Tima Burtona či Davida Lyncha. Hmyz je podľa slov režiséra jeho posledným celovečerným filmom.

Animovano-hraná čierna komédia, Česko/Slovensko, 2018, 98 min, v pôvodnom znení (česky).

Námet a scenár: Jan Švankmajer. Réžia: Jan Švankmajer. Kamera: Jan Růžička, Adam Oľha. Výtvarníci: Jan Švankmajer, Václav Švankmajer. Kostýmy: Veronika Hrubá. Masky: Tereza Prachařová. Strih: Jan Daňhel. Zvuk: Ivo Špalj. Producent: Jaromír Kallista. Koproducentky: Zuzana Mistríková, Ľubica Orechovská. Účinkujú: Jaromír Dulava, Kamila Magálová, Jan Budař, Jiří Lábus, Ivana Uhlířová, Norbert Lichý a ďalší.

Distribútor: PubRes
Formát: DCP 2D
Prístupnosť: MP12+
Vstupné: 4 €, s klubovým preukazom 3 €

Miesto konania podujatia: Filmový klub Iskra Kežmarok, Hlavné námestie 3, Kežmarok
Dátum začiatku podujatia: 19. Marca 2018 19:00
Dátum ukončenia podujatia: 19. Marca 2018 21:00
Pravdepodobné súradnice: 49.1355N 20.4301E

Prípadné zmeny si preverte na webe podujatia Hmyz

Meno organizátora: Filmový klub Iskra Kežmarok
Fotografie
Podobné podujatia
Jááánošííík po tristo rokoch so SĽUK-om
Jááánošííík po tristo rokoch so SĽUK-om
Spoločenský pavilón, Košice, Košice
Malý veľký muž, Heľpa
Malý veľký muž, Heľpa
Amfiteáter Heľpa, Heľpa
Skade ruka skade noha
Skade ruka skade noha
Divadlo Štúdio tanca, Banská Bystrica
Pyžamo pre šiestich
Pyžamo pre šiestich
Historická radnica, Košice
Odchody vlakov
Odchody vlakov
Kino Hviezda, Trenčín