Kapustová nedeľa

Podujatie Nová Bystrica

Kapustová nedeľa

S jeseňou sa spája aj sezóna kyslej kapusty, ktorá patrí k základným surovinám v slovenskej kuchyni.

Nielenže je chutná, ale aj zdravá. Ľudová skúsenosť našim predkom prikazovala zásobiť sa dostatočným množstvom kvasenej kapusty, ktorá sa v sudoch dlhodobo konzervovala mliečnym kvasením, a tak sa mohla v strave využívať po celý rok.

Kysucké múzeum, organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja, pripravilo pre návštevníkov Múzea kysuckej dediny vo Vychylovke na 25. septembra 2022 tradičné podujatie Kapustová nedeľa.

Návštevníci sa počas poslednej septembrovej nedele dozvedia, ako sa na Kysuciach dlávila kapusta do suda na zimné uskladnenie. V podaní FS Vrabčiar z Krásna nad Kysucou spoznajú rôzne žartovné príbehy, ktoré ženy zažili počas práce pri spracovaní kapusty a čo všetko sa muselo dodržať aby vydržala celú zimu. Nebude chýbať ani tradičná Kuchyňa starých materí a jedlá z kyslej kapusty, ktoré sa budú pripravovať priamo v jednotlivých objektoch skanzenu.

10.00 – 15.00 hod. Kuchyňa starých materí:
Kapustniaky (obytný dom Do Rybov) Kapustová polievka ( obytný dom Do Potoka) Úhrabky ( obytný dom Do Potoka) 13.30 – 15.00 hod. Folklórne vystúpenie FS Vrabčiar z Krásna nad Kysucou - ukážka rezania kapusty - ukážka dlávenia kapusty do sudu

Všetkých srdečne pozývame!

O 10:00 – 16:00

Múzeum kysuckej dediny a Historická lesná úvraťová železnica vo Vychylovke

Upozorňujeme na možné zrušenie niektorých podujatí z dôvodu šírenia Koronavíru. Prosíme overte si u organizátorov, či sa podujatie uskutoční.

Fotografie
Podobné podujatia