Laco Deczi

Podujatie Prešov

Laco Deczi

Laco Deczi je na hudobnej scéne pojmom, ktorý dlhodobo rezonuje nielen v jazzových kruhoch. Na jeho koncert Vás do VIOLY pozývame nenáhodne práve 17. novembra.
Trubkár, skladateľ, kapelník a amatérsky maliar Laco Deciz sa narodil v roku 1938 v Bernolákove. V roku 1962 odišiel z Bratislavy do Prahy kde pôsobil až do svojej emigrácie v roku 1985. Po niekoľkých mesiacoch strávených v Západnom Nemecku nakoniec definitívne zakotvil v Spojených štátoch kde žije doposiaľ. Záujem o trúbku prejavil už na základnej škole vďaka vzoru svojho strýka – muzikanta. Na strednej škole prešiel niekoľkými hudobnými súbormi a v čase základnej vojenskej služby vystupoval v Prahe ako hosť Štúdia 5 a neskôr i ako hosť Jazzového štúdia. Po vojne v roku 1962 sa rozhodol v Prahe zostať a začal pôsobiť v Sextete divadla Rokoko a následne v súbore Jazz Outsiders. Nasleduje angažmá v súbore S+HQ Karla Velebného a Reduta kvartet, kde sa stal frontmanom. V roku 1967 založil formáciu Jazz Celulla, kde postupne hral s muzikantmi Lacom Troppom, Svatoplukom Košvanecom, Josefom Vejvodom, Karlom Růžičkom alebo Petrom Králom. V tomto období bol vybraný do vtedajšieho reprezentatívneho Czechoslovak All Star Band. V 70. rokoch sa stal členom Jazzového orchestra Československého rozhlasu (JOCR) a Tanečného orchestra Československého rozhlasu (TOCR). Nahral niekoľko sólových albumov, jedným z najznámejších je "Sentimental Trumpet" v sprievode sláčikového orchestra. Ako sólista bol členom orchestra pri nahrávaní platne "Jazz Goes To Beat" Václava Zahradníka, alebo Jazz ze studia A. V tomto čase sa tiež naplno venoval skladaniu mnohých orchestrálnych skladieb. V období pred emigráciou nahral duetá s gitaristom Zdeňkom Dvořákom a zložil veľké množstvo hudby k filmom, medzi najznámejšie patrí Kalamita režisérky Věry Chytilovej z roku 1981. Od roku 1986 žije v Spojených štátoch amerických, kde je frontmanom kapely Celula New York. V Amerike vystupoval s mnohými skvelými jazzovými muzikantmi, ako sú Elvin Jones, Bill Watrous, Junior Cook, Dave Weckl a Sonny Costanzo. Pravidelne koncertuje so svojou kapelou Celula New York v oblasti štátov New York a Connecticut. Od roku 1990 Laco Deczi pravidelne dvakrát do roka prichádza na turné do Českej republiky a na Slovensko. Výnimkou nie sú ani zastávky v Poľsku, Rakúsku a predovšetkým Nemecku. V intervale jedného až dvoch rokov pravidelne vydáva nové štúdiové, alebo live platne. V posledných rokoch tiež live DVD z koncertov. Dohromady má na konte už vyše dvadsať albumov a video nosičov. VIOLA klub Vstupné: 25 € predpredaj / 29 € v deň koncertu Vstupenky si môžete zakúpiť on line na našej web stránke http://www.violapresov.sk/program-a-vstupenky/laco-deczi-celula-new-york alebo aj priamo vo Viole v čase otváracích hodín kaviarne. Lístky je možné zakúpiť elektronicky priebežne, najneskôr 65 minút pred začiatkom podujatia. Hodinu pred predstavením sú voľné vstupenky zaradené do predaja priamo vo VIOLE.

Nedeľa 17. novembra 2019 o 19:00 – 21:00

Upozorňujeme na možné zrušenie niektorých podujatí z dôvodu šírenia Koronavíru. Prosíme overte si u organizátorov, či sa podujatie uskutoční.

Fotografie
Podobné podujatia