Lisa Simone

Podujatie Bratislava

Lisa Simone @City Sounds of Bratislava

Dcéra legendárnej speváčky Niny Simone má v merku Slovensko. Svojim genetickým predispozíciam dá zadosť 2. decembra vystúpením vo Veľkom koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu. Niekdajšia americká vojačka tak vďaka cyklu City Sounds of Bratislava ukáže aj Slovákom, že jej prechod z disciplinovaného sveta domobrany k ľúbivým tónom jazzu bol tým najlepším rozhodnutím.

Vyrastať v rodine legendárnej speváčky Niny Simone muselo so sebou prinášať tlak. Spočiatku mu Lisa Simone odolávala, a hoci už ako malé dieťa spoločne s matkou precestovala takmer celý svet, tak skoro ju hudobné chodníčky nezlákali. Akonáhle sa začala osamostatňovať, pridala sa k leteckým silám americkej armády. Mohlo to teda vyzerať tak, že veľký hviezdny formát Niny Simone, bohužiaľ, nebude mať svojho nasledovateľa.

Všetko sa obrátilo, keď sa mladá Simone vrátila z vojny v Iraku. K spevu sa dostala prostredníctvom hispánskeho speváka Raphaela a jeho svetového turné. Do amerického povedomia sa však širšie dostala až vystupovaním s acid-jazzovou úderkou Liquid Soul. Obe skúsenosti ju napokon posmelili k dennodennému nadväzovaniu kontaktu s návštevníkmi muzikálov na Broadwayi. Po úlohách v Aide či Leviom kráľovi napokon získala aj tamojšie národné uznanie v podobe ceny za najlepšiu muzikálovú herečku.

Smrť matky bol začiatkom novej životnej etapy

Krátko po tom, ako legenda Nina Simone odišla z tohto sveta, Lisa odcestovala do Francúzska, aby sa rozlúčila a postarala o formality. Práve v tomto období sa začala hudbe venovať oveľa hlbšie. Jednoznačne k tomu dopomohlo aj turné s Lalah Hathaway, Nonou Hendrick a Indirou Khan, ale aj Dianne Reeves, Angélique Kindjo či Liz Wright. Na Broadway sa už nevrátila.

V roku 2014 to bol práve Hervé Samb, ktorý v už skúsenej herečke a speváčke ešte viac prehlboval jej korene. Producent je prienikom mnohých kontrastov. Spája to európske s africkým, nekomerčné s popovým a moderné s už zabudnutým. Jeho meno má v parížskej jazzovej komunite cveng už nejaký ten piatok, takže stretnutie s ním bolo pre Simone len výhodou.

Dvojica dala svoje tvorivé sily prvýkrát dohromady na albume All Is Well (2014). Primárne si za úlohu dali ťažiť zo svojich silných stránok - akustický potenciál, živý zvuk a osobná výpoveď. Na nahrávke sa podieľali aj uznávaný afroamerický basgitarista Reggie Washington a bubeník Sonny Trupé z Guadalupe.

Skupina sa navzájom tak osvedčila, že sa znovu stretli pri pokračovaní v podobe štúdiovky My World. Tú vydala Simone v marci roku 2016. Nadstavba prišla v pridávaní dychových nástrojov, no okorenenie spočíva aj v perkusiách alebo sláčikovom kvartete. Hlavný dôraz by však podľa tvorcov mal zostávať na vokáloch. Speváčka s génmi legendy vďaka tomu rezonuje viac než kedykoľvek predtým a ako pravá hviezda môže konečne zažiariť tak, ako to jej meno predurčuje.

Projekt City Sounds bol finančne podporený z verejných zdrojov Fondom na podporu umenia, grantovými schémami Ars Bratislavensis, Bratislavského samosprávneho kraja a SOZA.

Miesto konania podujatia: Slovenský rozhlas, Mýtna 1, Bratislava
Vstupenky: https://www.ticketportal.sk/event.aspx?id=121089&idpartner=154
Dátum začiatku podujatia: 2. Decembra 2016 19:00
Dátum ukončenia podujatia: 2. Decembra 2016 21:00
Pravdepodobné súradnice: 48.1539N 17.1149E

Prípadné zmeny si preverte na webe podujatia Lisa Simone @City Sounds of Bratislava

Fotografie
Podobné podujatia
MDMS TOUR 2019
MDMS TOUR 2019
Refinery Gallery, Bratislava
Kapela HRDZA - 20 rokov
Kapela HRDZA - 20 rokov
DK Zrkadlový háj, Bratislava
Sit Down Ladies Comedy
Sit Down Ladies Comedy
BLUE BEAR Restaurant & Bar, Bratislava