Medzinárodný festival krojovaných bábik 2016

Podujatie Kežmarok

Žiadny obrázok
Pridať do môjho kalendára
Festivaly, Kultúra, Zvyky a tradície
Ďalšie podujatia v meste Kežmarok

Medzinárodný festival krojovaných bábik 2016

Medzinárodný festival detských folklórnych súborov krojovaných bábik (MF DFS KB) je festival, kde sa deti každoročne stretávajú spontánne, neformálne a bez súťažného napätia. V rámci osláv Dňa detí sa snažia o zapojenie más zo škôl do „tvorivých dielničiek". Zúčastnené detské kolektívy sa prezentujú vlastnými umeleckými vystúpeniami, ale i odovzdávaním ľudových tradícií verejnosti.

Tohto roku si pripomenieme 20. výročie od založenia tohto jedinečného detského festivalu.

Jeho charakteristickými znakmi sú niekoľkodňové trvanie, vystupovanie v rôznych mestách podtatranského regiónu so symbolom festivalu krojovanou bábikou - hračkou, ktorá charakterizuje svojim oblečením zúčastnený kolektív. Symbolika bábiky vyjadruje i to, že dieťa je ako bábika a na znak priateľstva medzi národmi si ich zástupcovia súborov vymieňajú a nechávajú na pamiatku. Krojované bábiky - hračky potom putujú do Krajského múzea Prešov v Stropkove, do oddelenia ľudových tradícií. Tu nájdete bábiky od zúčastnených zahraničných kolektívov, ktoré hosťovali u niektorého z domácich súborov, s ktorým si bábiku navzájom vymenili. V múzeu sa však nachádzajú aj krojované bábiky slovenských kolektívov, ktoré tvorili výmenný pár pri výmene bábik. Po tejto „krojovanej bábike“, ktorá predstavuje aj živé, veselé, rozospievané a roztancované deti - teda „krojované bábiky“, je pomenovaná aj druhá časť festivalu a tento symbol sa dostal aj do loga
festivalu.

Upozorňujeme na možné zrušenie niektorých podujatí z dôvodu šírenia Koronavíru. Prosíme overte si u organizátorov, či sa podujatie uskutoční.

Fotografie
Podobné podujatia
Kandráčovci
Kandráčovci
Mestská Športová hala, Humenné
7edem bez záruky
7edem bez záruky
Kino Scala, Prešov
XXIV. Medzinárodný festival DFS Krojované bábiky 2020
Overené podujatieXXIV. Medzinárodný festival DFS Krojované bábiky 2020
DK, amfiteátre a exteriérové pódia, Kežmarok