Kam na výlet: Podsitnianske dni hojnosti - Baďan

Baďan
48.332293 N 18.84074 E, zobraziť najkratšiu trasu
+421 918892842
Obec Baďan je súčasťou Mikroregiónu Južné Sitno, v rámci ktorého sa od roku 2001 organizuje folklórny ľudový festival, pod názvom Podsitnianske dni hojnosti. "Podsitnianske" preto, lebo všetky obce tohto mikroregiónu sa nachádzajú pod, alebo v blízkosti legendárneho vrchu Sitno. "Dni hojnosti" lebo obyvatelia jednotlivých dediniek tu ukázali svoju štedrosť, srdečnosť a pohostinnosť.
Na tomto podujatí sa snažíme ukázať návštevníkom všetko, to, čo je už dávno zabudnuté. Od tradičných dedinských prác, akými boli kosenie, žatva, práce na poli, starostlivosť o zvieratá, sa cez tradičnú dedinskú pieseň prenesie až k zábave. Samozrejme, že nezabúdame na rôzne zvyky a tradície, ktoré je potrebné udržať a prenášať na ďalšie generácie. Pohostinnosti sa medze nekladú, veď tradičným koláčom našich starých mám, či domácou pálenkou nikto nepohrdne. Návštevníkov sa snažíme každý rok niečím zaujať a upútať, aby sa k nám stále vracali.

Naša obec sa v prvých ročníkoch tohto podujatia venovala prezentácii tém ako odievanie - kde sme sa zamerali na oblasť Hontu, senokosbe i po nej nasledujúcej žatve. Ďalšie ročníky sme venovali skôr zábavnejším témam ako „Jarmok“ či „Svadba na Baďane“. Potom sme sa opäť vrátili k prezentácii remesiel, kde bola možnosť vidieť prácu kováča, ktorý zručne podkúval koňa, ručne sa dojila krava, v murovanej peci sa piekli povestné podymníky, opodiaľ sa zvŕtali kosci, či dievčatá s hrabľami. Na jubilejný 15ty ročník sme zorganizovali veselie na počesť narodenia nového človiečika.

Podeľte sa o zážitky
Fotografie - tip na výlet