Suvenír

Podujatie Topoľčany

Suvenír

Sedem osobností, žiadne ego, jeden suvenír.

Multimediálny priestor pre súčasnú kultúru Nástupište 1-12 vás srdečne pozýva v sobotu, 22. apríla 2017 o 19:00 do podchodu pod autobusovou stanicou v Topoľčanoch na premiéru živej intermediálnej inštalácie prepájajúcej zvukové, vizuálne a performatívne formy umenia s poéziou a architektúrou

SUVENÍR

Účinkujú:
Mária Čorejová, Tomáš Danielis, Zuzana Husárová, Ľubomír Drakh Panák, Jakub Pišek, Eva Andrášová a Zuzana Godálová-Novotová

Projekt Suvenír vznikol s finančnou podporou Fond na podporu umenia.

Projekt SUVENÍR je novou formou štúdie, rešeršu a prezentácie interdisciplinárneho diela, ktorá sa nechce brať príliš vážne. Suvenír je čosi, čo si človek odniekiaľ prinesie alebo od niekoho dostane. Vybraní umelci zastupujúci rôzne formy umenia (výtvarné umenie, literatúra, architektúra, tanec, sound art, multimédia) sa stretli, pracovali a zbierali svoje suveníry na rôznych miestach na Slovensku. Popri reflexii samotných miest tak dostali možnosť prisvojiť si niečo z disciplín ostatných umelcov alebo formu ako sa prezentovať publiku. Cieľom bolo pracovať ako jednotné skupinové ego v spoločnej rovnováhe médií. Zúčastnení umelci mali príležitosť konfrontovať seba samých a svoju tvorbu v dialógu s inými formami umenia. Skupina dospela k improvizovanému dielu okolo inscenovaných prvkov solídnej konštrukcie.

Projekt ideovo vychádza z multimediálneho projektu SOUVENIR britského umelca Alastaira Mc’Neilla, ktorého Nástupište 1-12 prizvalo k realizácii ako umeleckého riaditeľa v počiatočnej fáze projektu. Hoci Suvenír slovenských umelcov priznáva svoju inšpiráciu pôvodným dielom z Veľkej Británie, v ich podaní dostáva úplne nový obsah ako aj novú experimentálnu formu.

POZNÁMKA:

Suvenír - slovo pochádza z latinského subvenire - zísť na um, neskôr ho prevzala stredoveká francúzština ako (se) souvenir - zapamätať si. V súčasnej slovenčine slovo suvenír označuje spomienkový, pamiatkový predmet, alebo darček.

PROFILY ZÚČASTNENÝCH UMELCOV:

Stará mama Márie Čorejovej chovala jelene. Porcelánové, s teplomermi. Maria chová radšej mačky, kreslí, vystavuje a občas sníva o práci grafickej dizajnérky v stredne veľkom mäsokombináte.

Tomas Danielis tancuje medzi Bruselom, Grazom, Moskvou a Topoľčanmi. Najradšej „na suseda“. Naozaj však tvorí aj seriózne súčasné choreografie, za ktoré si vyslúžil uznanie už asi všade, len nie doma.

Zuzana Husarova píše, číta, učí a vychováva. Nielen na univerzite vo Viedni a nielen vlastnú dcéru Stelku. Tá o sebe dáva vedieť predovšetkým jedinečným zvukovým prejavom, z ktorého má najväčšiu radosť jej otec, hudobník Lubomir Drakh Panak. Jeho uspávanky skomponované pre vlastné dieťa to dotiahli až do rádia.

Jakub Pišek je doma v nových médiách a všade tam, kde sa dokáže zložiť s pribaleným uterákom, zubnou kefkou a krémom na tvár starostlivo uschovaným v plastovom kinder vajíčku. Aj vďaka jeho skladnosti ho poznajú nielen vo veľkej časti Európy, ale aj v USA.

Eva Mødchen Andrasova je architekta. Po tom, čo prispela k demolácii topoľčianskeho Nástupišťa 1-12, ale aj jeho následnej obnove, si zbalila kufre a architektúru odvtedy skúma vo Viedni.

Zuzana Godalova-Novotová najradšej tvorí a kočíkuje vo verejnom priestore. Po zásahoch do ulíc Veľkej Británie sa vrátila zasahovať do slovenských podchodov. Rada spája. Média aj ľudí.

NAVŠTÍVENÉ MIESTA:

Podhradie, Trenčiansky, Slovakia
Duchonka, Trenčiansky, Slovakia
Nástupište 1-12, okres Topoľčany
Synagóga Lučenec
A4 – PRIESTOR SÚČASNEJ KULTÚRY / A4 – SPACE FOR CONTEMPORARY CULTURE, Bratislava
Byty na Obchodnej ulici a Lenardovej ulici, Bratislava
Nová synagóga Žilina
Stanica Žilina-Záriečie

ĎAKUJEME:

Tomas Belko z LUKUS Lučenec
Eva Sýkorová zo Stanice Žilina-Záriečie
Beata Seberíniová a Tereza Michalova z A4-priestor súčasnej kultúry
Milan Štefkovič, starosta obce Podhradie
babysitters & text generators Milan Novota, Gre Gor, Mairim Sebianova a Julo Krištof
a okoloidúcim

Miesto konania podujatia: Nástupište 1-12, Autobusová stanica - podchod, Topoľčany
Dátum začiatku podujatia: 22. Apríla 2017 19:00
Dátum ukončenia podujatia: 22. Apríla 2017 21:00
Pravdepodobné súradnice: 48.5623N 18.1708E

Prípadné zmeny si preverte na webe podujatia Suvenír

Upozorňujeme na možné zrušenie niektorých podujatí z dôvodu šírenia Koronavíru. Prosíme overte si u organizátorov, či sa podujatie uskutoční.

Fotografie
Podobné podujatia
Rozprávky po telefóne
Rozprávky po telefóne
Dom Matice slovenskej, Nitra
VODA A KRV NAD VODOU
VODA A KRV NAD VODOU
Mestska Sportová Hala, Michalovce
Rozprávky po telefóne
Rozprávky po telefóne
Dom Matice slovenskej, Nitra