The Hidden Treasure

Podujatie Bratislava


Hudba anglického skladateľa Johna Tavenera čerpá nie len z byzantskej liturgie, ale hľadá odpovede aj v islamskej mystike alebo v indických posvätných textoch. Jeho tvorba si veľmi dobre rozumie s hudbou Arva Pärta –sú to dve spriaznené duše. Medzi jeho známe diela patrí aj The Hidden Treasure – sláčikové kvarteto. Rovnako aj slovenský súčasný skladateľ Mirko Krajči je považovaný za hudobného mystika, navracia sa k tradícii a duchovnu, čistote a jasnosti hudobnej výpovede. No i napriek náväznosti na staré hudobné tradície cítiť z jeho meditatívnej no miestami aj výbojnej hudby ázijskú poetiku, východné vplyvy. V protipóle s hudbou týchto dvoch autorov je tvorba slovenského Mozarta a rebela slovenskej hudobnej avantgardy – Ilju Zeljenku a súčasného „stigmatického“ tvorcu Petra Duchnického, ktorý je považovaný za zázračné dieťa, multiinštrumentalistu, a prešiel strastiplným vývojom.

 

Projekt - Rezidenčný súbor Rádia Devín vznikol z akútnej potreby zaznamenávať vážnu komornú hudbu slovenských autorov, ktorých diela sa v priebehu posledných dvoch desaťročí postupne vytratili z koncertných pódií . Štúdiové či koncertné nahrávanie slovenských komorných skladieb je v súčasnosti podporované a realizované v malej miere a väčšina nahrávok týchto kompozícií končí v osobnej zbierke buď žijúceho autora alebo v jeho pozostalosti. V rezidencii Rádia Devín sa vystrieda v dvojročnom cykle vždy jeden súbor alebo interpreti, ktorú dostanú príležitosť realizovať koncerty a štúdiové nahrávky diel zo slovenskej i zahraničnej hudby. V rokoch 2016 – 2017 úlohu rezidenčného súboru Rádia Devín zastáva Mucha Quartet – sláčikové kvarteto na čele s Jurajom Tomkom. V rokoch 2014 – 2015 pôsobil v rezidencii RD Ensemble Ricercata pod vedením klaviristu a dirigenta Ivana Šillera.

 

Program:

 

Mirko Krajči (*1968): Bolesti a nádeje (Dolore e speranze) pre sláčikové kvarteto (2015) (premiéra)

 

Ilja Zeljenka (1932-2007): Sláčikové kvarteto č. 6 „Zariekania“ pre sláčikové kvarteto a alt (1988)

 

Peter Duchnický (*1986): Sedem posledných viet pre sláčikové kvarteto (2004)

 

John Tavener (1944-2013): The Hidden Treasure pre sláčikové kvarteto (1989)

 

Interpreti:

 MUCHA QUARTET

 Hostia: Lucia Duchoňová – alt


Vstup na koncert je voľný...

Čas: 19.00

https://www.facebook.com/rezidencnysuborradiadevin/
https://www.facebook.com/radiodevin.rtvs/
https://www.facebook.com/Mucha-Quartet-223658220985273/?fref=ts
http://devin.rtvs.sk/

Upozorňujeme na možné zrušenie niektorých podujatí z dôvodu šírenia Koronavíru. Prosíme overte si u organizátorov, či sa podujatie uskutoční.

Meno organizátora: Slovenský rozhlas, Rádio Devín
Fotografie
Podobné podujatia
Vyznanie Mariky Gombitovej / Bratislava
Overené podujatieVyznanie Mariky Gombitovej / Bratislava
Zimný štadión Ondreja Nepelu, Bratislava, Bratislava
RYTMUS v Clube Hron
RYTMUS v Clube Hron
Club Hron, Bratislava
Musica bratislaviensis I
Overené podujatieMusica bratislaviensis I
Zichyho palác, Bratislava
Gypsy Čáve / Bratislava
Overené podujatieGypsy Čáve / Bratislava
Ateliér Babylon, Bratislava
Koncert v DK Ružinov
Koncert v DK Ružinov
Dom kultúry Ružinov, Bratislava